piątek, 13 listopada 2020

Działania organów ścigania udaremniły przemyt papierosów

Działania organów ścigania udaremniły przemyt papierosów

Wspólne działania Prokuratury i funkcjonariuszy CBŚP oraz KAS doprowadziły do zatrzymania 5 osób związanych z przestępczym procederem przemytu papierosów, a także do zlikwidowania krajalni tytoniu, przejęcia około 14 milionów nielegalnych papierosów i 8 ton tytoniu. Czynności realizowane były w dwóch śledztwach nadzorowanych przez Prokuraturę Rejonową w Piotrkowie Trybunalskim oraz Prokuraturę Rejonową w Międzyrzeczu.

Ciężarówka ze skrytkami

W ostatnim czasie na terenie województwa łódzkiego dokonano zatrzymania pojazdu ciężarowego z naczepą, wewnątrz którego funkcjonariusze odkryli nielegalne wyroby tytoniowe. W przestrzeni transportowej znajdowało się 10 palet z ofoliowanymi płytami elewacyjnymi, które według przedstawionych do kontroli dokumentów miały trafić do Wielkiej Brytanii. W trakcie przeszukania, przy pomocy psa służbowego, okazało się że w transporcie ukryto, w specjalnie przygotowanych skrytkach, ponad 4 miliony papierosów, oznaczonych marką jednej ze znanych brytyjskich firm tytoniowych.

Funkcjonariusze przeszukali również jedną z hal magazynowych, znajdującą się w powiecie radomszczańskim, gdzie odkryli kolejne nielegalne wyroby tytoniowe. Tam przejęli prawie 10 milionów papierosów, ukrytych na paletach z płytami elewacyjnymi.

W toku tych czynności zatrzymano trzy osoby, w tym kierowcę pojazdu ciężarowego, które zostały doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie usłyszały zarzuty dopuszczenia się przestępstw karnoskarbowych.

Krajalnia tytoniu wraz z linią technologiczną

Podczas przeszukania na jednej z posesji na terenie powiatu międzyrzeckiego ujawniono krajalnię tytoniu wraz z linią technologiczną do jego konfekcjonowania. Funkcjonariusze przejęli także specjalistyczne maszyny służące do cięcia tytoniu. Ponadto przeszukali dwa samochody dostawcze, wypełnione krajanką i suszem tytoniowym. W efekcie tych działań przejęto ponad 8 ton tytoniu. Ponadto dokonano zatrzymania dwóch osób, które usłyszały zarzuty karnoskarbowe w Prokuraturze Rejonowej w  Międzyrzeczu.

Skarb Państwa mógł stracić 20 milionów złotych

W wyniku działań podjętych w obydwu śledztwach zatrzymano łącznie 5 osób, przejęto 14 milionów papierosów oraz 8 ton tytoniu o wartości ponad 14 milionów złotych. Gdyby przejęte wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do obrotu to Skarb Państwa straciłby około 20 milionów złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-11-13
Data udostępnienia informacji: 2020-11-13
Liczba odsłon: 695