poniedziałek, 04 marca 2019

Działania Prokuratury w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Działania Prokuratury w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Od chwili podjęcia na nowo umorzonego w 2013 roku śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej prokuratura przesłuchała ponad 200 świadków w kraju i za granicą, w tym niektórych kilkukrotnie. Okolice znalezienia ciała Jolanty Brzeskiej gruntownie sprawdzono przy użyciu wykrywacza metalu. Dokonano również licznych przeszukań u osób mogących mieć związek z tą sprawą, zabezpieczając m.in. elektroniczne nośniki danych.

Prokuratura zgromadziła ponadto dane od operatorów telekomunikacyjnych i internetowych dotyczące korzystania z telefonów komórkowych i poczty elektronicznej przez osoby będące w zainteresowaniu śledczych. Zwróciła się także do kilku instytucji, w tym firmy Google, o udostępnienie ewentualnych nagrań z monitoringu i zdjęć satelitarnych miejsca znalezienia ciała Jolanty Brzeskiej i okolic.

Postępowanie w sprawie nieprawidłowości

Znaczne trudności w prowadzeniu śledztwa wynikają z błędów popełnionych w najważniejszym dla postępowania etapie, a więc bezpośrednio po śmierci Jolanty Brzeskiej. Dlatego Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prowadzi równolegle śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez prokuratorów i funkcjonariuszy Policji, którzy dopuścili się wówczas zaniedbań.

Efektem tych uchybień była konieczność przeprowadzenia zaniechanych przed laty albo wykonanych wówczas niewłaściwie czynności śledczych. Nie daje to jednak gwarancji uzyskania takich rezultatów, jakie byłyby możliwy do osiągnięcia, gdyby czynności te przeprowadzono prawidłowo już w 2011 roku, kiedy zginęła Jolanta Brzeska.

Powołano biegłych

Dlatego prowadząc śledztwo w sprawie jej śmierci, prokuratura korzysta jednocześnie z pomocy licznych biegłych o bardzo różnych specjalnościach, m.in.: w dziedzinie badań toksykologicznych, fizykochemicznych, daktyloskopijnych, fonoskopijnych, mechanoskopijnych, mikrośladów i śladów traseologicznych, z zakresu genetyki, medycyny sądowej, antropologii, psychologii i informatyki, a także badań pożarów, wariografii, analizy pisma ręcznego oraz broni i balistyki.

Prokuratura zleciała ponadto biegłym specjalistom odtworzenie w technice 3D przebiegu zdarzeń w miejscu znalezienia ciała Jolanty Brzeskiej. Ta nowoczesna metoda okazała się skuteczna m.in. w śledztwie dotyczącym zabójstwa w 1998 roku krakowskiej studentki, którą sprawca obdarł ze skóry. Podejrzany o ten okrutny mord mężczyzna został zatrzymany po 20 latach.

Pomoc licznych biegłych i zastosowanie najnowocześniejszych metod nauki zmierza  do ustalenia przebiegu zdarzeń  w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej. Jest ono prowadzone pod nadzorem Prokuratury Krajowej  w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku przez specjalny zespół prokuratorów i grupę śledczą złożoną z funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Głównej i Komendy Stołecznej Policji.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-04
Data udostępnienia informacji: 2019-03-04
Liczba odsłon: 874