czwartek, 15 listopada 2018

Informacja na temat publikacji internetowej zamieszczonej na portalu Gazeta.pl z dnia 15 listopada 2018 roku

Informacja na temat publikacji internetowej zamieszczonej na portalu Gazeta.pl z dnia 15 listopada 2018 roku

W związku z publikacją internetową zamieszczoną w portalu internetowym Gazeta.pl z dnia 15 listopada 2018 roku, pt. „Giertych odpowiada na oskarżenia Ziobry. Nośnik złożyliśmy wczoraj”, dotyczącą śledztwa prowadzonego w sprawie przekroczenia uprawnień przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, tj. o czyn z art.231 § 2 kk, Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Katowicach informuje, że dotychczas w sprawie tej pełnomocnik zawiadamiającego złożył dwa zawiadomienia o przestępstwie.

Pierwsze zawiadomienie zostało złożone w dniu  7  listopada 2018 roku do Prokuratury Krajowej w Warszawie i nie zawierało ono nośnika, na którym utrwalona miała być rozmowa opisana w  zawiadomieniu.

Dopiero wraz z drugim zawiadomieniem, złożonym w Prokuraturze Krajowej 13 listopada 2018 roku, pełnomocnik zawiadamiającego załączył jeden nośnik pamięci w postaci pendrive, na którym jak twierdzi nagrana jest rozmowa między Leszkiem Czarneckim a  Markiem Chrzanowskim. Zgodnie z zawiadomieniem utrwalanie  istotnych informacji miało nastąpić przy użyciu urządzenia nagrywającego , które dotychczas nie zostało udostępnione Prokuraturze.  

Na tym etapie postępowania, nie można wykluczyć, że przekazany prokuraturze pendrive zawiera jedynie kopie nagrania pierwotnego. Nie można także wykluczyć, że urządzeń służących do rejestracji było kilka.

W toku postępowania karnego zawsze konieczne jest uzyskanie oryginalnych nośników danych oraz wszystkich urządzeń służących do nagrywania obrazu i dźwięku celem przeprowadzenia badań przez biegłych co do  braku  zewnętrznego wpływu  w treść zapisów.

O przekazanie takich urządzeń  zwrócił się do  zawiadamiającego Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji  Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzący postępowanie w tej sprawie.

Tym niemniej otrzymany pendrive  niezwłocznie przekazano już biegłym z zakresu informatyki śledczej z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w celu zbadania jego zawartości.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa                                                                                 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-15
Data udostępnienia informacji: 2018-11-15
Liczba odsłon: 1 655