poniedziałek, 04 marca 2019

Informacje w związku z publikacjami Gazety Wyborczej i Magazynu TVN24

Informacje w związku z publikacjami Gazety Wyborczej i Magazynu TVN24

W związku z publikacjami z 04.03.2019 r. Gazety Wyborczej pt. „Więcej fałszerstw na listach narodowców” oraz Magazynu TVN24 pt. „ Czy podpisy fałszowano na większą skalę”, prokuratura informuje, iż żadna z czynności nadzoru podejmowana w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku w sprawie podrobienia przez obecnego posła Adama Andruszkiewicza podpisów na listach wyborczych Komitetu Wyborców Ruchu Narodowego nie dążyła do zablokowania przeprowadzanych czynności.

To Prokuratura Krajowa badając akta śledztwa, które trwa od 2014 roku, stwierdziła niezasadną zwłokę w prowadzeniu postępowania i w zbieraniu dowodów. Prowadzący śledztwo nie przeprowadzili wielu ważnych czynności dowodowych, na które wielokrotnie wskazywali im zwierzchnicy.

Mimo, iż od 2016 r. prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku posiadali próbki pisma Adama Andruszkiewicza, nie podjęli żadnych czynności celem zbadania tego pisma. Takie badanie pomogłoby w ustaleniu, czy poseł osobiście dopuścił się fałszerstw i byłoby kluczowym dowodem w sprawie.

Prokuratorzy referenci, sprzecznie z przepisami postępowania karnego, uznawali, iż do wykonania tych czynności niezbędne było uchylenie posłowi immunitetu.

20.11.2018 r. po zbadaniu akt Prokuratura Krajowa poleciła przeprowadzenie czynności z udziałem posła.

Po dwóch miesiącach  22.01.2019 r. Prokuratura Krajowa uzyskała informacje , że członkowie zespołu prokuratorskiego czynią dopiero przygotowania do tych czynności.

Stwierdzona nieudolność,  opieszałość prowadzenia śledztwa z oczywistym naruszeniem zasad koncentracji materiału dowodowego i ekonomiki procesowej była podstawą do przekazania śledztwa do innej jednostki prokuratury.

Wobec prokuratorów wchodzących w skład zespołu do prowadzenia tego postępowania wszczęto czynności wyjaśniające.

Przedmiotem tego postępowania nigdy nie był wątek  badania  list  poparcia dla kandydatów Ruchu Narodowego w wyborach  do Parlamentu Europejskiego  w 2014 r.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-03-04
Data udostępnienia informacji: 2019-03-05
Liczba odsłon: 1 052