czwartek, 17 września 2020

Kolejne osoby z zarzutami w śledztwie dotyczących piramidy finansowej Amber Gold

Kolejne osoby z zarzutami w śledztwie dotyczących piramidy finansowej Amber Gold

W ubiegłych dniach kolejne osoby usłyszały zarzuty w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Łodzi dotyczącym niedopełnienia, w latach 2010 – 2012, obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w zakresie działań dotyczących Amber Gold sp. z o.o.

Podejrzani to były Wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ds. Transportu Lotniczego Zbigniew M. oraz były Wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ds. Standardów Lotniczych, a następnie Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego – Tomasz K.

Co zarzuca się podejrzanym

Przestępstwa zarzucane podejrzanym dotyczą nienależytego nadzorowania w latach 2010 – 2012 pracy podległych im pracowników Urzędu, między innymi w zakresie związanym z zaniechaniem pozyskania sprawozdania finansowego spółki lotniczej Jet Air (poprzednika prawnego OLT Express Regional sp. z o.o.) oraz niepodjęcia działań zmierzających do skutecznego cofnięcia bądź zawieszenia przewoźnikowi koncesji na wykonywanie przewozów lotniczych.

Przestępstwa zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich środków o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w kwotach 35 i 50 tysięcy złotych.

Łącznie 11 podejrzanych

W wątku dotyczącym nieprawidłowości w działaniach Urzędu Lotnictwa Cywilnego w odniesieniu do powiązanych z Amber Gold sp. z o.o. spółek z grupy OLT zarzuty przedstawiono także byłemu Naczelnikowi Wydziału Lotniczej Działalności Gospodarczej, byłym Dyrektorowi i Zastępcy Dyrektora Departamentu Rynku Transportu Lotniczego, a także pracownikowi Wydziału Strategii i Analiz Finansowo – Ekonomicznych Urzędu.

Łącznie w śledztwie zarzuty usłyszało 11 osób, w tym pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, urzędów skarbowych z terenu Gdańska oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

O sprawie pisaliśmy również:

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-z-kraju/dwie-osoby-uslyszaly-zarzuty-popelnienia-przestepstw-urzedniczych-w-zwiazku-z-dzialaniami-dotyczacymi-spolki-amber-gold/

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-09-17
Data udostępnienia informacji: 2020-09-17
Liczba odsłon: 772