środa, 22 stycznia 2020

Kolejne osoby z zarzutami za udział w procederze sutenerstwa

Kolejne osoby z zarzutami za udział w procederze sutenerstwa

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem usług seksualnych w ramach tzw. domówek. Na polecenie prokuratora, w dniach 14-16 stycznia 2020 roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali siedem osób, trzy kobiety oraz czterech mężczyzn. Są to kolejne zatrzymane osoby w tej sprawie.

Mechanizm przestępczego działania

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała w latach 2010-2018. Usługi seksualne organizowane były w ramach tzw. domówek. W tym celu wynajmowano mieszkania zlokalizowane na terenie Gdyni oraz Gdańska. W zamian za umożliwienie korzystania z mieszkania, ochronę, transport, wykonanie zdjęć oraz zamieszczenie ogłoszeń na portalach internetowych, od świadczących usługi kobiet przyjmowano 50 proc. dziennego utargu.

Usłyszeli zarzuty

Wszystkim zatrzymanym prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw ułatwiania uprawiania prostytucji i czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby – czyn kwalifikowany z art. 258 § 1 k.k.

Usłyszeli również zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 204 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k., to jest ułatwiania prostytucji i czerpania korzyści majątkowej. Podejrzani, w zakresie przydzielonych im ról zajmowali się odbieraniem telefonów od klientów i umawianiem ich z kobietami świadczącymi usługi seksualne oraz wypłacaniem dniówek innym osobom biorącym udział procederze i kobietom świadczącym usługi seksualne. Zapewniali też kobietom ochronę oraz transport. W zamian otrzymywali dzienne wynagrodzenie w kwocie 150 zł.

Na wcześniejszym etapie postępowania zarzuty – w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ułatwianie uprawiania prostytucji i czerpania korzyści majątkowej – usłyszało już 6 osób. Zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą usłyszał 39 letni mężczyzna.

Wobec podejrzanych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze. Są to dozory Policji oraz zakazy opuszczania kraju. Wobec 5 zastosowano poręczenia majątkowe w kwotach od 7 do 40 tysięcy złotych.

Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5, zaś kierowania taką grupą – do lat 10. Ułatwianie prostytucji oraz czerpanie korzyści majątkowej z tego procederu zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Gdy sprawca działa w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, Sąd skazując go może wymierzyć karę do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-01-22
Data udostępnienia informacji: 2020-01-22
Liczba odsłon: 577