piątek, 11 grudnia 2020

Kolejne plantacje konopi zlikwidowane

Kolejne plantacje konopi zlikwidowane

Wspólne działania Prokuratury oraz funkcjonariuszy CBŚP doprowadziły do likwidacji dwóch plantacji konopi innych niż włókniste, na których rosło łącznie blisko 800 krzaków w różnej fazie wzrostu. Ponadto dokonano zatrzymania 6 osób narodowości wietnamskiej oraz zabezpieczono marihuanę i profesjonalny sprzęt niezbędny do jej uprawy.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

5 podejrzanych usłyszało w Prokuraturze Rejonowej w Piasecznie zarzuty dotyczące uprawy konopi innych niż włókniste. Kolejnemu zatrzymanemu oprócz zarzutu uprawy konopi, prokurator Prokuratury Rejonowej w Otwocku, ogłosił zarzut posiadania środków odurzających.

Po wykonaniu czynności procesowych z zatrzymanymi prokuratorzy obydwu prokuratur skierowali wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, które zostały uwzględnione wobec wszystkich podejrzanych. Za zarzucane przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności do lat 8.

Dwie realizacje

Od pewnego czasu funkcjonariusze CBŚP rozpracowywali międzynarodowy gang, zajmujący się nielegalną uprawą konopi innych niż włókniste. W jego skład wchodziły osoby narodowości wietnamskiej, które miały przypisane konkretne zadania, m.in. wyszukiwanie odpowiednich posesji, dostawy sprzętu i nawozów, podłączenia instalacji elektrycznej czy też bezpośredni nadzór nad uprawą.

Dokonane ustalenia pozwoliły na przeprowadzenie dwóch realizacji, w trakcie których zlikwidowano dwie plantacje marihuany. W miejscowości Łazy, pow. piaseczyński na posesji w pomieszczeniach gospodarczych rosło 550 krzewów konopi, w różnych fazach wzrostu. Na gorącym uczynku zatrzymano pięciu mężczyzn narodowości wietnamskiej, m.in. podejrzanych o zorganizowanie plantacji oraz tzw. ogrodników.
Z kolei na posesji w Duchnowie, pow. otwocki, w pomieszczeniach garażowych zabezpieczono 241 krzewów i gotową już marihuanę. Na miejscu zatrzymano mężczyznę narodowości wietnamskiej, doglądającego uprawy roślin.

Specjalistyczny sprzęt do uprawy

Przy obu plantacjach zainstalowano specjalną instalację elektryczną, system lamp grzewczych niezbędny do zapewnienia prawidłowego wzrostu roślin oraz układ wentylacji i filtry. Ujawnione na miejscach przestępstwa zapasy nawozów, doniczek, ziemi i innego sprzętu świadczą, że uprawa roślin mogła się tam odbywać od jakiegoś czasu. W obydwu przypadkach zasilanie w energię elektryczną obiektów następowało w nielegalny sposób, co miało zmniejszyć koszty i ukryć przestępczy proceder.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-12-11
Data udostępnienia informacji: 2020-12-10
Liczba odsłon: 586