add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Kolejne uderzenie śląskiego pionu PZ PK w międzynarodową grupę przestępczą – Prokuratura Krajowa
poniedziałek, 09 sierpnia 2021

Kolejne uderzenie śląskiego pionu PZ PK w międzynarodową grupę przestępczą

Kolejne uderzenie śląskiego pionu PZ PK w międzynarodową grupę przestępczą

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejnych 7 osób wchodzących w skład międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. popełnieniem przestępstw narkotykowych oraz nielegalną produkcją papierosów i alkoholu. Funkcjonariusze przeszukali domy, inne obiekty oraz samochody należące do zatrzymanych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym łącznie 14 zarzutów, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk nabycia znacznych ilości wyrobów tytoniowych i alkoholowych bez polskich znaków akcyzy na terenie woj. śląskiego i świętokrzyskiego kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe  W wyniku działalności oskarżonych doszło do uszczuplenia podatku akcyzowego i podatku VAT na łączną kwotę ponad 5 milionów złotych.

Podejrzanym grozi kara do 5 lata pozbawienia wolności.

Na poczet przyszłych kar i grzywien prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych o wartości 420 tysięcy złotych.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych na łączną kwotę 400 tysięcy złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Międzynarodowa grupa przestępcza

Są to kolejne czynności w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej, która zajmowała się wytwarzaniem znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, środków odurzających w postaci marihuany, a następnie przemycała je z Polski do  Królestwa Norwegii. Śledztwo prowadzone jest w koordynacji ze stroną norweską, co pozwoliło na ujawnienie działalności zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej, która zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski i Królestwa Norwegii znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, tabletek ecstazy, MDMA, aminy oraz środków odurzających w postaci marihuany, kokainy. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że przedmiotem takiego działania było około 1.000 kg różnego rodzaju narkotyków. Grupa działała na terenie województw dolnośląskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, składała się członków wśród, których część popełniła przestępstwa na terenie Królestwa Norwegii.

Zlikwidowano 5 plantacji marihuany i laboratorium amfetaminy

Dotychczas w toku śledztwa zlikwidowano 3 plantacje, w których prowadzono uprawy łącznie około 1.500 krzewów marihuany o łącznej wartości co najmniej 352.000 złotych oraz laboratorium amfetaminy, gdzie członkowie grupy mogli wyprodukować co najmniej 200 litrów płynnej amfetaminy o wartości ponad 2 milionów złotych. Na dwóch kolejnych plantacjach ujawniono i zabezpieczano uprawy marihuany w ilości 880 krzewów o łącznej wartości co najmniej 670.000 złotych oraz laboratorium mefedronu, gdzie członkowie grupy mogli wyprodukować co najmniej 200 kg mefedronu o wartości ponad 1,8 miliona złotych.

Zarzuty usłyszało już 150 osób

Dotychczas w toku śledztwa zarzuty usłyszało już 150 podejrzanych. Na wniosek prokuratora 94 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. W sprawie zabezpieczono narkotyki w postaci 24 kg amfetaminy, 8 kg marihuany, haszysz, mefedron, kokainę i tabletki ecstasy.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował już 22 akty oskarżenia przeciwko 40 oskarżonym. Mimo to sprawa nadal ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-08-09
Data udostępnienia informacji: 2021-08-11
Liczba odsłon: 2 778

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj