czwartek, 23 maja 2019

Kolejne uderzenie w handlarzy tzw. dopalaczami

Kolejne uderzenie w handlarzy tzw. dopalaczami

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wspólnie z funkcjonariuszami Lubelskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami na wielką skalę oraz praniem brudnych pieniędzy pochodzących z tej przestępczej działalności.

Na polecenie prokuratora (14 maja i 21 maja 2019 roku) zatrzymano łącznie dziesięć osób, które usłyszały zarzuty. Wobec czterech podejrzanych na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprzedawali dopalacze przez Internet

Jak ustalili prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie grupa działała w okresie od kwietnia 2015 roku do sierpnia 2018 roku  na terenie woj. śląskiego, mazowieckiego, pomorskiego, lubelskiego, opolskiego oraz w innych częściach kraju.

Prokuratorzy ustalili, że głównym celem działania sprawców było popełnianie przestępstw polegających na wyrabianiu i wprowadzaniu do obrotu za pośrednictwem sklepów internetowych o nazwach www.demoon.co, www.rcwolf.us, www.ozz.cool, www.13rc.eu znacznych ilości szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych w postaci środków zastępczych „dopalaczy” i nowych substancji psychoaktywnych – narkotyków, sprowadzając w ten sposób niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób.

Wprowadzili do obrotu 580 kilogramów dopalaczy o wartości 14 milionów złotych

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że grupa wprowadziła do obrotu środki zastępcze i nowe substancje psychoaktywne o różnych nazwach poprzez zawarcie ponad 20 tys. transakcji sprzedając ponad 580 kg środków o wartości czarnorynkowej około 14 mln. zł. Środki finansowe pochodzące z tego przestępstwa były wpłacane na rachunki bankowe otwierane na tzw. „słupów”, udostępniania grupie w zamian za korzyści majątkowe w kwocie 500 zł oraz otwierane na fikcyjne dane osobowe. Ustalono, iż otwarto ponad 380 rachunków bankowych wykorzystywanych do działalności przestępczej. Tak uzyskane środki były wypłacane w różnych kwotach głównie w bankomatach położonych w miejscowościach Września, Gniezno, Częstochowa, Opole oraz były lokowane na bardzo duża skalę w kryptowalutę (obroty w kryptowalucie na obecną chwilę sięgają ponad 1,5 mln USD).

Cztery osoby zmarły w wyniku zażycia środków

Nadto w ramach prowadzonego śledztwa łącznie zatrzymano ponad 130 kg środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych o szacunkowej czarnorynkowej wartości ponad 2 mln. 700 tys. zł. Nadto zatrzymano łącznie ponad 1,5 kg środków odurzających i substancji psychotropowych o szacunkowej czarnorynkowej wartości ponad 36 tys. zł.

W ramach prowadzonego postępowania ustalono, iż cztery osoby zakupiły ze sklepów internetowych kontrolowanych przez grupę, środek zastępczy o nazwie U-47700, w wyniku jego zażycia zmarły.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawili zatrzymanym zarzuty m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty wyrabiania i wprowadzaniu do obrotu znacznych ilości szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych w postaci środków zastępczych „dopalaczy” i nowych substancji psychoaktywnych i sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób kwalifikowane z art. 165 par. 1 pkt. 2 kodeksu karnego, a także prania pieniędzy  pochodzących z wyżej opisanego procederu poprzez otwieranie rachunków bankowych na „słupy”, które były wykorzystywane do transakcji związanych z obrotem dopalaczami kwalifikowane z art. 299 par. 1 kodeksu karnego.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec czterech osób zatrzymanych 14 maja 2019 roku wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec czterech podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Wobec sześciu pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

O sprawie pisaliśmy:

Areszt dla handlarzy tzw. dopalaczami

Zatrzymania handlarzy tzw. dopalaczami

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-05-23
Data udostępnienia informacji: 2019-05-22
Liczba odsłon: 1 434