wtorek, 20 października 2020

Kolejne uderzenie w przestępczość narkotykową

Kolejne uderzenie w przestępczość narkotykową

Wspólne działania Prokuratury i funkcjonariuszy z CBŚP doprowadziły do zlikwidowania laboratoriów amfetaminy i BMK. W toku realizowanych czynności zatrzymano łącznie 6 osób, wobec których sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Płocku

W wyniku działań podjętych w toku śledztwa Prokuratury Okręgowej w Płocku zlikwidowano laboratorium amfetaminy znajdujące się na prywatnej posesji w pow. sochaczewskim. W budynkach gospodarczych i w domu funkcjonariusze znaleźli 4,8 kg amfetaminy, ponad 300 tabletek ecstasy i marihuanę. Zabezpieczono także przedmioty mogące służyć do produkcji amfetaminy tj. naczynia ze śladami narkotyku, mieszadełka, wagi czy odczynniki chemiczne.
Zatrzymano 3 osoby, w wieku od 23 do 45 lat, które usłyszały prokuratorskie zarzuty z art. 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Płocku przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował areszt wobec wszystkich podejrzanych.

Śledztwo Prokuratury Rejonowej Łódź – Widzew w Łodzi

Laboratorium wytwarzające BMK (prekursor narkotykowy) zostało zlikwidowane w wyniku działań podjętych w śledztwie Prokuratury Rejonowej Łódź – Widzew w Łodzi. Laboratorium działało na terenie obiektów rolno-przemysłowych w Łodzi. W tym samym miejscu, z prekursora narkotykowego, produkowano również amfetaminę.
Podczas realizowanych czynności zabezpieczono profesjonalny sprzęt laboratoryjny, około 15 litrów BMK oraz w końcowej fazie produkcji płynną amfetaminę. Ponadto ujawniono łącznie kilkaset kilogramów różnego rodzaju kwasów i innych odczynników wykorzystywanych do produkcji narkotyków. Same oględziny laboratorium trwały kilkanaście godzin i były prowadzone z udziałem ekspertów z zakresu chemii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz techników kryminalistyki Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, pod nadzorem prokuratora.
Ponadto zatrzymano 3 mężczyzn, w wieku od 47 do 59 lat. Zostali oni doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Łódź – Widzew w Łodzi, gdzie usłyszeli zarzuty dopuszczenia się zbrodni z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny i pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-10-20
Data udostępnienia informacji: 2020-10-19
Liczba odsłon: 408