środa, 10 lutego 2021

Kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą powiązaną z pseudokibicami śląskiego klubu piłkarskiego „Psychofans”

Kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą powiązaną z pseudokibicami śląskiego klubu piłkarskiego „Psychofans”

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans” powiązanej z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Zatrzymania miały miejsce na terenie woj. podkarpackiego. Kolejne trzy osoby zostały doprowadzone z Zakładów Karnych. Wszyscy usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora pięciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił dwóm zatrzymanym zarzuty dotyczące powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych kwalifikowane z art. 230 par. 1 kk, natomiast trzeci z zatrzymanych usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk i udziału w obrocie 50 kg amfetaminy kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Trzy osoby doprowadzone z Zakładów Karnych usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk i udziału w obrocie 20 kg amfetaminy kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na obawę matactwa, a także zagrożenia surową karą, wobec 5 podejrzanych prokurator wystąpił do Sądu z wnioskami o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora, przychylił się do wszystkich wniosków i zastosował na okres 3 miesięcy tymczasowe aresztowanie wobec Rafała L., Jerzego K., Grzegorza O., Tadeusza P. oraz Grzegorza B.

Prokurator oskarżył 108 członków grupy

Śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans”,  powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców śląskiego klubu piłkarskiego.

W toku postępowania ustalono, że grupa działała od co najmniej października 2014 roku do grudnia 2017 roku m.in. na terenie województwa śląskiego, małopolskiego, a w szczególności miast takich jak Chorzów, Katowice, Kraków.

Członkowie grupy  dopuszczali się przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, pobić, bójek z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, rozbojów, oszustw, przestępstw przeciwko wolności i wiarygodności dokumentów, uprowadzeń dla okupu oraz przestępstw narkotykowych.

Dotychczas prokurator oskarżył 108 członków zorganizowanej grupy przestępczej, natomiast aktualnie w śledztwie występuje 57 podejrzanych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-02-10
Data udostępnienia informacji: 2021-02-09
Liczba odsłon: 889