add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w PKN Orlen S.A. – Prokuratura Krajowa
środa, 04 września 2019

Kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w PKN Orlen S.A.

Kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w PKN Orlen S.A.

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi 3 września 2019 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali kolejnych zatrzymań w śledztwie dotyczącym niegospodarności w PKN Orlen SA.

Śledztwo w tej sprawie Prokuratura Regionalna w Łodzi prowadzi od końca kwietnia 2018 roku. W jego toku badane jest wiele wątków dotyczących przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych,  związanych z działalnością PKN Orlen S.A.

Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od dnia 17 stycznia do dnia 28 grudnia 2017 r. kontrolą określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A.

Wśród zatrzymanych są m. in. osoby reprezentujące podmioty współpracujące z PKN Orlen przy organizacji eventów oraz imprez sportowych i kulturalnych.

Krzysztofowi H., Annie A. Arkadiuszowi S. oraz Marcinowi S. – osobom związanym z jedną z agencji reklamowych przedstawione zostały zarzuty przywłaszczenia środków, jakie winny być zwrócone do PKN Orlen w związku
z dystrybucja biletów na imprezę Verva Street Racing.

Ponadto osobom tym, a także Annie G., prowadzącej działalność w branży eventowo – marketingowej, przedstawiono zarzut poświadczenia nieprawdy w związku z wystawieniem faktur za świadczenie usług przy organizacji imprezy Orlen Warsaw Maraton, które nie zostały w istocie wykonane. Annie G. przedstawiono również zarzut składania uprzednio fałszywych zeznań.

Ponadto byłemu prezesowi zarządu PKN Orlen – Dariuszowi Jackowi K. uzupełniono wydane uprzednio zarzuty o czyn polegający m.in. na wyrządzeniu PKN Orlen S.A. szkody majątkowej w wyniku niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień, poprzez pokrycie przez spółkę kosztów wyjazdu, który nie miał charakteru wyjazdu służbowego, w kwocie przekraczającej 500.000 złotych.

Wobec przesłuchanych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego w kwotach od 20 tysięcy  do 300 tysięcy zł.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są maksymalnie karą do 10 lat pozbawienia wolności.

o sprawie pisaliśmy: https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-z-kraju/zarzuty-w-zwiazku-z-niegospodarnoscia-w-pkn-orlen-s-a/

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-09-04
Data udostępnienia informacji: 2019-09-04
Liczba odsłon: 1 962

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj