piątek, 15 stycznia 2021

Kolejne zatrzymania członków grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT

Kolejne zatrzymania członków grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 7 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw karno - skarbowych oraz praniem brudnych pieniędzy. Do zatrzymań doszło na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. Są one efektem śledztwa dotyczącego wyłudzania podatku VAT z tytułu fikcyjnego obrotu olejem rzepakowym i granulatem tworzyw sztucznych w latach 2015-2016. Pierwsze zatrzymania w tej sprawie odbyły się w marcu 2020 roku. Łącznie w sprawie zarzuty usłyszało już 16 osób.

Mechanizm wyłudzania podatku VAT

Działanie sprawców polegało na fikcyjnym obrocie surowym olejem rzepakowym i tworzywami sztucznymi w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw, za pośrednictwem podmiotów gospodarczych, które następnie dokonywały ich sprzedaży na terenie kraju. Podmioty te dokonywały uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa, nie ujawniając przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje.

Pozorowane transakcje i ponad 60 milionowe straty Skarbu Państwa

Dla zatajenia przestępczego procederu w łańcuchach pozorowanych operacji gospodarczych występowały dodatkowo podmioty, które jedynie wystawiały faktury VAT celem ich ewidencjonowania w rejestrach i rozliczania w deklaracjach VAT. Działalność dokumentująca fikcyjne transakcje sprzedaży oleju i innych towarów podejmowana była przez przedstawicieli 20 krajowych podmiotów gospodarczych oraz grupę co najmniej 5 zagranicznych spółek.

Wartość uszczuplenia należności publicznoprawnej na skutek działalności przestępczej została oszacowana na kwotę powyżej 60 milionów złotych.

Zabezpieczono mienie o wartości powyżej 10 mln złotych

W sprawie zostało zabezpieczone mienie podejrzanych o łącznej wartości przekraczającej 10 mln złotych, na którym planowane jest dokonanie zabezpieczeń majątkowych na poczet przyszłych kar i środków karnych.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-01-15
Data udostępnienia informacji: 2021-01-15
Liczba odsłon: 1 309