środa, 22 stycznia 2020

Kolejne zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej handlującej tytoniem

Kolejne zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej handlującej tytoniem

Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i dystrybucją wyrobów tytoniowych. Na polecenie prokuratora we wtorek (21.01.2019) zatrzymano szefa grupy i jego 4 współpracowników.

Kilkudziesięciu podejrzanych w postępowaniu

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej od co najmniej 2017 roku na terenie województw małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego, zajmującej się głównie produkcją i dystrybucją krajanki tytoniowej, wprowadzaniem do obiegu papierosów i spirytusu bez polskich znaków akcyzy. Dotychczas, łącznie z obecnie zatrzymanymi, zarzuty brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełniania przestępstw karnoskarbowych usłyszało w toku postępowania 34 podejrzanych.

Zarzuty

Zatrzymane na polecenie prokuratora we wtorek osoby to Marcin L., Krzysztof B., Sebastian P., Krzysztof Ł. i Wojciech H. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przy czym Marcinowi L. ogłoszono zarzut kierowania grupą. Członkowie grupy usłyszeli również zarzuty karnoskarbowe.

Krzysztofowi B. prokurator zarzucił, że nielegalnie wytworzył krajankę tytoniową w ilości nie mniejszej, niż 8,3 tys. kg o wartości ponad 3,8 mln złotych, a także, że sprzedał nielegalnie wytworzone wyroby tytoniowe w ilości nie mniejszej, niż 4,8 tys. kg, czym spowodował narażenie na uszczuplenie podatku akcyzowego w wysokości nie mniejszej, niż 2,2 mln złotych.

Krzysztof B. usłyszał również, że w porozumieniu m.in. z zatrzymanym Sebastianem P. wyrobił krajankę w ilości 3,5 tys. kg o wartości ponad 1,6 mln złotych. Sebastian P. usłyszał zarzut przewożenia krajanki w ilości nie mniejszej niż 3,2 tys. kg i pomoc w jej zbyciu, czym naraził podatek akcyzowy na uszczuplenie w wysokości niemal 1,5 mln złotych.

Krzysztof Ł. usłyszał zarzuty nabywania papierosów w ilości co najmniej 365 tys. sztuk, krajanki w ilości ponad 7,8 tys. kg oraz spirytusu w ilości 47 litrów. Działaniem tym naraził Skarb Państwa na uszczuplenie w kwocie nie mniejszej niż 3,9 mln złotych.

Wojciechowi H. prokurator zarzucił przewożenie krajanki w ilości nie mniejszej niż 1,5 tys. kg, czym spowodował narażenie podatku akcyzowego na uszczuplenie w wysokości nie mniejszej, niż 715 tys. zł.

Nadto Krzysztof Ł. i Wojciech H. usłyszeli zarzuty naruszenia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii poprzez posiadanie substancji psychoaktywnej w postaci amfetaminy.

Zagrożenie karą

Marcinowi L. za kierowanie grupą przestępczą grozi od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym członkom grupy grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Wobec 5 zatrzymanych, prokurator złożył do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-01-22
Data udostępnienia informacji: 2020-01-22
Liczba odsłon: 1 087