piątek, 05 października 2018

Kolejne zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym dokonującej włamań do bankomatów

Kolejne zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym dokonującej włamań do bankomatów

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu wspólnie z Zarządem w Zielonej Górze Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zajmującej się włamaniami do bankomatów.

Grupa wysadzała bankomaty

Przedmiotem śledztwa jest funkcjonowanie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym dokonującej kradzieży z włamaniem do bankomatów poprzez wywoływanie eksplozji gazów technicznych. Grupa działała w okresie od listopada 2012 roku do lutego 2018 roku, na terenie województwa lubuskiego, wielkopolskiego, opolskiego i dolnośląskiego, a także w Niemczech oraz Szwecji. Prokuratorzy w toku postępowania ustalili, że grupa zajmowała się również włamaniami do samochodów.

W trakcie śledztwa podejrzanym ogłoszono łącznie 119 zarzutów, w tym dotyczących 19 kradzieży z włamaniem bądź usiłowań kradzieży z włamaniem do bankomatów. Podejrzani skradli co najmniej około 120 tysięcy EURO i około 730.000 złotych. Ponadto podejrzanym zarzucono kradzieże z włamaniem do co najmniej 23 samochodów różnych marek. Wobec wszystkich podejrzanych stosowane jest tymczasowe aresztowanie. Zarzuty dotyczą czynów popełnionych od 1998 roku.

Członkowie grupy usłyszeli zarzuty za rozboje sprzed 20 lat

Na polecenie prokuratorów Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu w dniu 2 października 2018 roku zatrzymano kolejne 4 osoby, wobec których sformułowano zarzuty dwóch dokonanych i dwóch usiłowanych przestępstw rozboju z użyciem broni palnej w latach 1998 – 1999. Przestępstwa były dokonane na pracownikach hurtowni alkoholu oraz na osobach przewożących służbowym pojazdem pieniądze przeznaczone na wypłatę dla pracowników jednej z firm. Ponadto zatrzymani dopuścili się usiłowania rozboju konwoju pocztowego, przewożącego wartościowe przesyłki oraz na osobę mającą przewozić prywatnym samochodem większą gotówkę. W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy byli zdeterminowani i bezwzględni, w trakcie napadów używali broni palnej.

Prokurator, z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-05
Data udostępnienia informacji: 2018-10-04
Liczba odsłon: 1 105