piątek, 14 sierpnia 2020

Kolejne zatrzymania i zarzuty członków zorganizowanej grupy przestępczej produkującej narkotyki

Kolejne zatrzymania i zarzuty członków zorganizowanej grupy przestępczej produkującej narkotyki

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 4 osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej produkującej narkotyki. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora jeden z podejrzanych został tymczasowo aresztowany.

Kolejne osoby usłyszały zarzuty

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, produkcji narkotyków oraz pomocnictwa przy ich produkcji. Prokurator Śląskiego Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że grupa działała na terenie województw świętokrzyskiego, śląskiego i dolnośląskiego i głównie zajmowała się głownie produkcją narkotyków i wprowadzaniem ich do obrotu.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec jednego z podejrzanych. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji oraz zakazów opuszczania kraju.

Zlikwidowano laboratorium narkotyków

W toku prowadzonych czynności zlikwidowano laboratorium amfetaminy działające na terenie powiatu kieleckiego. Zabezpieczono amfetaminę oraz substancje i odczynniki służące do jej produkcji. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy mogli wyprodukować co najmniej 200 litrów płynnej amfetaminy o wartości ponad 2 milionów złotych.

Dotychczas w toku prowadzonego śledztwa zarzuty usłyszało już 105 podejrzanych. Na wniosek prokuratora 76 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Wcześniej w tej sprawie zabezpieczono między innymi 24 kg amfetaminy, 8 kg marihuany, haszysz, mefedron, kokainę i tabletki ecstasy.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy 

Prokuratura Krajowa 

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-08-14
Data udostępnienia informacji: 2020-08-14
Liczba odsłon: 1 454