piątek, 22 maja 2020

Kolejne zatrzymania i zarzuty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej nielegalnie składującej odpady chemiczne

Kolejne zatrzymania i zarzuty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej nielegalnie składującej odpady chemiczne

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali kolejne 5 osób z tzw. „mafii śmieciowej”. Mężczyźni w ramach grupy przestępczej zajmowali się transportem odpadów niebezpiecznych, przy czym jeden z nich prowadził na Śląsku firmę transportową, a pozostali byli zatrudnieni jako kierowcy.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wbrew przepisom ustawy składowała i porzucała ogromne ilości odpadów chemicznych, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Zarzuty objęły ponadto uczestnictwo w procederze transportu, składowania i porzucenia substancji niebezpiecznych i odpadów chemicznych na terenie Skawiny i Wojkowic wbrew przepisom, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.
Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
W sprawie tej dotychczas zarzuty przedstawiono już 27 osobom, aktualnie wobec 7 osób podejrzanych stosowany jest areszt.

Ustalenia śledztwa

Sprawcy w wynajmowanych halach magazynowych składowali wbrew przepisom płynne odpady niebezpieczne, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach, tzw. „mauzerach” oraz w 200-litrowych beczkach. Po zapełnieniu wynajętych hal magazynowych odpadami, sprawcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub powodować skażenie środowiska.
W przypadku co najmniej jednego z nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych, członkowie grupy transportowali odpady na teren tego składowiska ciągnikami siodłowymi z naczepami typu wanny, po czym porzucali je w wykopanych dołach i zasypywali ziemią.
Nielegalny proceder prowadzony był na terenie województwa śląskiego, a także w innych regionach kraju. Tym sposobem przestępcy porzucili blisko 1000 ton odpadów. Koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilka milionów złotych.

Prokurator po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-05-22
Data udostępnienia informacji: 2020-05-22
Liczba odsłon: 1 157