poniedziałek, 24 lutego 2020

Kolejne zatrzymania i zarzuty w śledztwie dotyczącym wprowadzania do obrotu poświadczających nieprawdę faktur VAT

Kolejne zatrzymania i zarzuty w  śledztwie dotyczącym wprowadzania do obrotu poświadczających nieprawdę faktur VAT

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, 19 lutego 2020 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne dwie osoby uczestniczące w procederze obracania nieprawdziwymi fakturami na łączną kwotę ponad 2 mln zł. W grudniu ubiegłego roku zatrzymano do tego śledztwa dziewięć osób.

Ustalenia śledztwa

Zatrzymani to przedsiębiorcy z pogranicza województw śląskiego i małopolskiego.
Ich działania przestępcze polegały na włączeniu do dokumentacji finansowo – księgowej kilkunastu poświadczających nieprawdę faktur VAT. Tymi dokumentami, opiewającymi łącznie na ponad 2 mln zł,  posługiwali się w Urzędach Skarbowych.

W ramach śledztwa zatrzymano już jedenaście osób, spośród których czterem prokurator zarzucił działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów oraz przestępstw skarbowych.  Proceder przestępczy polegał na zamawianiu u jednego z podejrzanych, prowadzącego dwie spółki zarejestrowane na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, faktur „kosztowych”.  Dokumentowały one czynności prawne, które faktycznie nie miały miejsca. Faktury te następnie wprowadzano do obrotu prawnego.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw podania nieprawdy w fakturach  (art. 271 a par. 1 kk). Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci  poręczenia majątkowego, dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi a nadto zakazu opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-02-24
Data udostępnienia informacji: 2020-02-24
Liczba odsłon: 1 257