piątek, 22 maja 2020

Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie korupcji w urzędzie skarbowym

Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie korupcji w urzędzie skarbowym

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 20 maja 2020 roku 3 osoby podejrzane o udział w procederze korupcji w Urzędzie Skarbowym w Gdyni. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty udzielenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu, pracownikowi organu państwowego – Urzędu Skarbowego w Gdyni. Są to czyny kwalifikowane z art. 229 § 3 i 4 kk i zagrożone karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo prokuratury

Zatrzymania są wynikiem czynności podejmowanych w prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwie dotyczącym przestępstw gospodarczych i korupcji. Dotyczą wątku związanego z przyjmowaniem korzyści majątkowych przez funkcjonariusza publicznego – pracownika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni, w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.
Zatrzymani udzielili funkcjonariuszowi korzyść majątkową w postaci pieniędzy w kwocie 125.500 złotych oraz dwóch luksusowych samochodów osobowych marki Porsche i BMW.
O zatrzymaniu pracownika Urzędu Skarbowego i zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania informowano we wcześniejszych komunikatach:

http://gdansk.pr.gov.pl/index.php/2018/12/22/zatrzymanie-pracownika-urzedu-skarbowego-w-gdyni/

http://gdansk.pr.gov.pl/index.php/2018/12/22/tymczasowe-aresztowanie-pracownika-urzedu-skarbowego-w-gdyni/

W sprawie zarzuty wystawienia fikcyjnych faktur na łączną kwotę ponad 1,3 miliona zł usłyszeli też dwaj przedsiębiorcy z Trójmiasta.

Środki zapobiegawcze

Wobec dwóch podejrzanych prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Trzeci podejrzany został objęty przez prokuratora środkami zapobiegawczymi w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w wysokości 200 tysięcy zł.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-05-22
Data udostępnienia informacji: 2020-05-21
Liczba odsłon: 1 185