poniedziałek, 17 lutego 2020

Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie wyłudzenia podatku VAT przez zorganizowaną grupę przestępczą pozorującej handel panelami fotowoltaicznymi

Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie wyłudzenia podatku VAT przez zorganizowaną grupę przestępczą pozorującej handel panelami fotowoltaicznymi

Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo dotyczące wyłudzenia podatku VAT w związku z pozorowanym handlem panelami fotowoltaicznymi. Na polecenie prokuratora funkcjonariusze CBŚP z Lublina i Bydgoszczy oraz ABW i UC-S z Lublina 11 lutego 2020 r. zatrzymali 22 osoby zatrudnione w podmiotach gospodarczych uczestniczących w karuzelach podatkowych.

Międzynarodowe działania przestępcze grupy, wielomilionowe straty Skarbu Państwa

Przedmiotem postępowania jest działalność od stycznia 2010 r. do lutego 2017 r. szeregu podmiotów gospodarczych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, biorących udział w fikcyjnym obrocie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej panelami fotowoltaicznymi i artykułami  spożywczymi.

Stworzone w celu udziału w przestępczym procederze podmioty gospodarcze zarządzane przez przypadkowe osoby, uczestniczyły w obrocie handlowym panelami z innymi, faktycznie funkcjonującymi na rynku podmiotami. Za pomocą poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz towarzyszących im przelewów bankowych, firmy dokonywały rzekomej sprzedaży lub nabycia paneli. W dalszej kolejności nierzetelne dokumenty potwierdzające obrót handlowy w/w panelami, zbywanym podmiotom zarejestrowanym  na terenie Republiki Czech, Republiki Słowacji i Litwy, były podstawą ubiegania się przez ustalone podmioty o zwrot nienależnego podatku VAT.

Udokumentowana na podstawie decyzji UKS Warszawa i UCS Warszawa oraz zgromadzonego materiału dowodowego szkoda Skarbu Państwa wynosi łącznie nie mniej niż 35 mln zł.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kk), wyłudzenia mienia w znacznej wartości (art. 286 par. 1 kk w zw. z art. 294 par. 1 kk), a także dotyczące poświadczenia nieprawdy w dokumentach (art. 271 par. 3 kk) i przestępstw skarbowych (art. 76 par. 1 kks).

Zatrzymanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze i zabezpieczenia majątkowe

Wobec jednego z podejrzanych prokurator skierował  wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy, który został przez Sąd uwzględniony.

Pozostali podejrzani zostali objęci przez prokuratora środkami zapobiegawczymi w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od kilku do 80 tysięcy zł, zakazów opuszczania kraju i dozorów Policji.

Dotychczas w śledztwie zarzuty usłyszało 206 podejrzanych, a rzeczywista wartość  zabezpieczonego mienia podejrzanych wynosi 47 milionów zł.

Sprawa jest rozwojowa.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-02-17
Data udostępnienia informacji: 2020-02-16
Liczba odsłon: 2 735