środa, 18 grudnia 2019

Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

Na polecenie prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Katowicach 16 grudnia 2019 roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie województwa śląskiego 2 członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w zakresie handlu różnego rodzaju maszynami.

Międzynarodowy charakter działań przestępczych

Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2015-2016, na terenie Polski, Czech, Węgier
i innych państw Unii Europejskiej działała grupa przestępcza, której członkowie zajmowali się oszustwami podatkowymi, w zakresie podatku VAT. Przestępstwa te były dokonywane w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT, na podstawie których następnie poszczególne firmy uzyskiwały nienależny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie co najmniej 10 milionów zł. Fikcyjny obrót towarem odbywał się z wykorzystaniem fikcyjnych firm, tzw. „słupów” i „buforów”.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanych doprowadzono do prokuratury, gdzie ogłoszono im zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych dokumentów, oszustwa, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych, związanych z narażeniem na uszczuplenie podatku VAT. Są to czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1 k.k., z art. 286 par.1 k.k., art. 271 par. 1 i 3 k.k., art. 299 par, 1 i 5 k.k., z art. 56 par. 1 k.k.s., art. 76 par 1 k.k.s, i in. Grozi za nie kara pozbawienia wolności do lat 10.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora, wobec jednego z podejrzanych, Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec drugiego z zatrzymanych osób prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tysięcy zł.
Dotychczas w toku postępowania sformułowano zarzuty wobec 25 osób, przy czym śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-12-18
Data udostępnienia informacji: 2019-12-17
Liczba odsłon: 1 099