poniedziałek, 25 stycznia 2021

Kolejne zatrzymania sprawie międzynarodowej grupy przestępczej dokonującej obrotu narkotykami

Kolejne zatrzymania sprawie międzynarodowej grupy przestępczej dokonującej obrotu narkotykami

Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 7 osób wchodzących w skład międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej i handlującej narkotykami. Zatrzymani to mieszkańcy woj. wielkopolskiego, warmińsko – mazurskiego i kujawsko – pomorskiego. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty przemytu znacznych ilości narkotyków kwalifikowane  z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Działali na terenie Europy

W toku postępowania prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała od co najmniej czerwca 2018 roku do co najmniej maja 2020 roku na terenie Hiszpanii, Niemiec, Francji, Polski i innych krajów Unii Europejskie. Przedmiotem jej działalności był obrót znacznymi ilościami narkotyków w postaci m.in. marihuany i haszyszu. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w wyniku działalności grupy do obrotu mogło trafić co najmniej 564 kg marihuany o szacunkowej wartości 15 milionów złotych, 36 kilogramów haszyszu o wartości 900 tysięcy złotych oraz kokaina.

Międzynarodowy obrót narkotykami

Prokuratura wszczęła śledztwo w listopadzie 2019 roku na podstawie ustaleń operacyjnych z których wynikało, że na terenie Europy działała zorganizowana grupa przestępcza o międzynarodowym zasięgu. Z ustaleń wynikało, że członkowie wywodzą się z różnych regionów Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej. Grupa prowadziła wewnątrzwspólnotowy przemyt oraz wprowadzała do obrotu hurtowe ilości środków odurzających w postaci marihuany oraz haszyszu z Hiszpanii do innych krajów Unii Europejskiej przy wykorzystaniu środków transportu drogowego – ciężarówek przewożących dla zamaskowania legalny towar.

Wcześniejsze zatrzymania na terenie Hiszpanii

W wyniku podjętych działań już w lutym 2020 roku zlikwidowano w Hiszpanii 18 plantacji konopi, gdzie znajdowało się 14,5 tys. Krzewów z których uzyskano by ok. 1,5 tony marihuany o wartości ok. 45 milionów złotych. Ponadto dokonano przejęcia 270 kg marihuany, 25 kg haszyszu, kokainy, 7 jednostek broni palnej oraz zatrzymano 63 osób narodowości polskiej, hiszpańskiej, marokańskiej i litewskiej. Działania są efektem współpracy  działających pod nadzorem Prokuratury Krajowej policjantów CBŚP ze służbami hiszpańskimi, przy wsparciu Europolu i Eurojustu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-01-25
Data udostępnienia informacji: 2021-01-22
Liczba odsłon: 1 487