czwartek, 09 lipca 2020

Kolejne zatrzymania w katowickim śledztwie dotyczącym tzw. mafii śmieciowej

Kolejne zatrzymania w katowickim śledztwie dotyczącym tzw. mafii śmieciowej

Początkiem lipca bieżącego roku na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach funkcjonariusze Policji zatrzymali 3 osoby w śledztwie dotyczącym działania, głównie na terenie województwa śląskiego, zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy wynajmowali hale magazynowe oraz inne nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie odpady, wbrew obowiązującym przepisom. Łączna waga zgromadzonych odpadów to ponad 4 500 ton. Następnie przestępcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska.

Co zarzuca się zatrzymanym

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Katowicach zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz transportowania i składowania odpadów niebezpiecznych na nielegalne składowiska w Częstochowie, Mysłowicach i Brzęczkowicach (gm. Niemodlin).

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora, wobec 2 podejrzanych Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec trzeciego podejrzanego prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środka o charakterze wolnościowym.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Kolejne czynności w śledztwie

Ostatnie zatrzymania to kolejne czynności w śledztwie, w którym dotychczas zarzuty przedstawiono łącznie 15 osobom. Podejrzanym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz transport i składowanie na terenie wynajętych hal magazynowych, wbrew przepisom, odpadów niebezpiecznych, mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska, jak też przestępstwa przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów. Wobec 6 podejrzanych stosowany jest do chwili obecnej areszt tymczasowy.

Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są kolejne czynności zmierzające do zatrzymania pozostałych osób zajmujących się tym przestępczym procederem.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-07-09
Data udostępnienia informacji: 2020-07-09
Liczba odsłon: 927