poniedziałek, 21 grudnia 2020

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem paliwami płynnymi

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem paliwami płynnymi

W ubiegłym tygodniu, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach zatrzymali 3 kolejne osoby, w związku ze śledztwem dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem paliwami płynnymi.

Skarb Państwa narażony na stratę w wysokości 84 milionów złotych

Po doprowadzeniu do prokuratury, zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych oraz fałszowania faktur VAT, wykorzystanych następnie do rozliczeń podatkowych. Skutkowało to narażeniem na uszczuplenie należności z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego na łączną kwotę ponad 84 milionów złotych. Podejrzanym zarzucono również pranie brudnych pieniędzy tj. korzyści uzyskanych z popełnionych przestępstw.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Po wykonaniu czynności z udziałem trzeciego z zatrzymanych prokurator zdecydował o zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Zatrzymanym, w związku z zarzuceniem im popełnienia „zbrodni fakturowej” grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Ustalenia śledztwa

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że grupa działała od września 2014 roku do marca 2018 roku. Na dane spółek, które utworzono wyłącznie w celu wykorzystania ich w działalności grupy przestępczej, wystawiano faktury VAT, które miały uwiarygodnić dokonywanie dostaw oleju napędowego i benzyny oraz świadczenie usług o łącznej wartości ponad 246 milionów złotych.  Uzyskane w wyniku popełnionych przestępstw korzyści majątkowe w kwocie ponad 237 milionów złotych były przekazywane za pośrednictwem rachunków bankowych prowadzonych na rzecz tych spółek, a końcowo transferowane do kantoru wymiany walut, skąd po przewalutowaniu były wypłacane w gotówce i przekazywane organizatorom procederu.

Kolejny etap śledztwa

Ostatnie zatrzymania to kolejny etap wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Jeden z wątków zakończono aktem oskarżenia, skierowanym w lipcu 2020 roku do Sądu Okręgowego w Łodzi przeciwko 23 osobom. Natomiast w ramach prowadzonego nadal wątku zarzuty przedstawiono 18 osobom.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-12-21
Data udostępnienia informacji: 2020-12-21
Liczba odsłon: 790