poniedziałek, 16 listopada 2020

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów akcyzowych

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów akcyzowych

10 listopada 2020 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu dokonali zatrzymania dwóch mieszkańców powiatu lubańskiego w związku z podejrzeniem o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy, a także o przestępstwa powiązane z tym procederem.

Co zarzuca się zatrzymanym

28-letnia podejrzana usłyszała zarzuty zawiązane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwami skarbowymi polegającymi na obrocie nielegalnymi wyrobami akcyzowymi.

65-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego polegającego na udziale w procederze wytwarzania łącznie 36 ton tak zwanej krajanki tytoniowej bez oznaczenia jej polskimi znakami akcyzy i uszczuplenia należności podatkowych.

Środki zapobiegawcze  

Po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym, w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i zakazu kontaktu z innymi osobami podejrzanymi o udział w przestępczym procederze.

Kolejny etap śledztwa

Zatrzymania miały związek ze śledztwem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzonym z Placówką Straży Granicznej w Zgorzelcu w sprawie procederu handlu nielegalnymi wyrobami tytoniowymi w postaci papierosów oraz krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy. Jak ustalono, przestępczy proceder, do którego dochodziło w ramach zorganizowanej grupy przestępczej doprowadził do uszczuplenia należności publicznoprawnych w podatku akcyzowym, VAT oraz cła w łącznej kwocie blisko 45 milionów złotych.

W czerwcu 2020 roku Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko kierującemu oraz członkom zorganizowanej grupy przestępczej, a także osobom dopuszczających się przestępstw skarbowych we współpracy z grupą. Łącznie w stan oskarżenia postawiono dotychczas 10 osób. Aktualnie toczy się postępowanie sądowe.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-11-16
Data udostępnienia informacji: 2020-11-16
Liczba odsłon: 951