środa, 22 lipca 2020

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym przestępstw korupcyjnych w powiecie wołomińskim

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym przestępstw korupcyjnych w powiecie wołomińskim

Wczoraj (21 lipca 2020 roku) na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie zatrzymali trzy osoby w związku z prowadzonym od września 2019 roku śledztwem dotyczącym szeroko rozumianej korupcji w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego w Wołominie oraz Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Wołominie.

Co zarzuca się zatrzymanym

Dwoje podejrzanych, byłych urzędników Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Wołominie oraz w Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Wołominie, usłyszało zarzuty dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za bezproblemowe wydanie pozwoleń na budowę oraz pozwoleń na użytkowanie kilkudziesięciu inwestycji budowlanych. Zgromadzone dowody wskazują, że łączna kwota przyjętych przez nich korzyści to około 60 tysięcy złotych.

Trzeci z podejrzanych to inwestor budowlany, który wręczył jednemu z urzędników Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Wołominie korzyść majątkową w postaci gotówki w kwocie 13 tysięcy złotych.

Środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec dwójki podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, a także poręczenia majątkowego.

W stosunku do jednego z byłych funkcjonariuszy publicznych prokurator, po przeprowadzeniu czynności procesowych, zdecydował o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

7 osób z zarzutami

To kolejne zatrzymania w śledztwie, w ramach którego w lutym 2020 roku zatrzymano cztery osoby, w związku z zarzutami korupcyjnymi, w tym właściciela znanej podwarszawskiej firmy deweloperskiej oraz urzędnika Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Wołominie. Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało łącznie 7 osób.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-07-22
Data udostępnienia informacji: 2020-07-22
Liczba odsłon: 1 007