wtorek, 29 września 2020

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach 24 i 25 września 2020 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego kolejnych 5 osób współdziałających w ujawnionym w kwietniu 2019 r. procederze wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych od towarzystw ubezpieczeniowych. Podejrzani usłyszeli zarzuty wyłudzeń oraz usiłowania wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych. Wobec 4 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji i zakazów opuszczania kraju. Jeden z podejrzanych na wniosek prokurator został tymczasowo aresztowany.

Charakter przestępczych działań

W toku trwającego od kwietnia 2019 r. śledztwa ustalono, że na terenie różnych miejscowości, w szczególności znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, działały współpracujące ze sobą osoby, zajmujące się wyłudzaniem odszkodowań z tytułu zgłaszanych do ubezpieczycieli zdarzeń drogowych. Luksusowe samochody, głównie sprowadzane z zagranicy, były rejestrowane na podstawione osoby i ubezpieczane polisami OC i AC. Sprawcy organizowali fikcyjne kolizje drogowe z udziałem osób, na które zarejestrowane były samochody lub osób „wynajmowanych” przez organizatorów procederu jako kierowcy – uczestnicy upozorowanych kolizji drogowych. Po celowym doprowadzeniu do uszkodzenia pojazdu, powstała szkoda zgłaszana była do ubezpieczyciela przez osoby, na które był zarejestrowany pojazd lub przez rzekomego kierowcę samochodu. W zgłoszeniach szkód wskazywano nieprawdziwe okoliczności zdarzenia, które rzekomo miało szkodę spowodować. Osoby, na które zarejestrowane były samochody, w dokumentach przedkładanych ubezpieczycielom, wskazywały należące do nich rachunki bankowe do wypłaty odszkodowań. Po otrzymaniu kwoty odszkodowania, osoby te wypłacały ją na ogół w gotówce, którą przekazywały organizatorom procederu.

Łączna kwota wyłudzonych odszkodowań to ok. 5 mln zł, 68 podejrzanych usłyszało zarzuty

Dotychczasowe ustalenia śledztwa wskazują, że z tytułu wypłat nienależnych odszkodowań z polic OC i AC mogło dojść do wyłudzenia około 5 milionów zł. od co najmniej 4 towarzystw ubezpieczeniowych. Do chwili obecnej zarzuty wyłudzeń lub usiłowania wyłudzenia odszkodowań z tytułu pozorowanych szkód przedstawiono 68 podejrzanym. Czterech podejrzanych pozostaje tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-09-29
Data udostępnienia informacji: 2020-09-28
Liczba odsłon: 827