poniedziałek, 15 lutego 2021

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

Początkiem lutego br., na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, funkcjonariusze Wydziału Zamiejscowego we Wrocławiu Delegatury ABW w Poznaniu zatrzymali pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych i oszustw w zakresie podatku VAT w obrocie półproduktami służącymi do produkcji biopaliw oraz praniem pieniędzy pochodzących z tego procederu.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w zakresie podatku VAT oraz prania brudnych pieniędzy.

Wobec trójki podejrzanych prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia z wnioskiem o zastosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, który został uwzględniony.

Po wykonaniu czynności procesowych z pozostałymi zatrzymanymi, prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu  opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Jak działała grupa

W toku śledztwa ujawniono przestępczy mechanizm działania grupy przestępczej, polegający na pozorowanych czynnościach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przez polskich oraz zagranicznych przedsiębiorców. Łańcuchy odbiorców były w sposób celowy i przemyślany układane tak, aby część podmiotów pełniła rolę znikających podatników, a część rolę buforów. Wszystko po to, by ostatecznie była możliwość wykazania legalnego nabycia olejów roślinnych przez ostatecznych odbiorców.

Zatrzymani, działając w ramach kolejnych spółek, brali udział we wprowadzaniu olejów roślinnych na terytorium RP z pominięciem należności publiczno-prawnych (VAT). Spółki, w których podejrzani byli wspólnikami i reprezentantami, były ogniwem w łańcuchu dostawców oleju od innych podmiotów do końcowego odbiorcy.

W toku śledztwa prokuratura zabezpieczyła mienie podejrzanych o łącznej wartości szacunkowej 1 700 000  złotych. Dotychczas w sprawie zarzuty usłyszało 59 osób.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-02-15
Data udostępnienia informacji: 2021-02-15
Liczba odsłon: 1 020