poniedziałek, 07 października 2019

Kolejne zatrzymania w śledztwie w sprawie kradzieży luksusowych samochodów na terenie Niemiec, Polski i Austrii

Kolejne zatrzymania w śledztwie w sprawie kradzieży luksusowych samochodów na terenie Niemiec, Polski i Austrii

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, dokonującej kradzieży luksusowych samochodów na terenie Polski, Niemiec i Austrii. Sprawne i skoordynowane działania prokuratury i Zarządu CBŚP w Gorzowie Wielkopolskim - Wydziału CBŚP w Zielonej Górze, doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami luksusowych samochodów

Kolejne skuteczne zatrzymania

W ramach ostatnio przeprowadzonej we wrześniu 2019 r. akcji, na polecenie prokuratury,  funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 5 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w paserstwie i działaniach ukierunkowanych na wyłudzanie odszkodowań komunikacyjnych. Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, iż kradziono głównie samochody marek takich,  jak Audi, Mercedes, BMW oraz Volvo.

W toku śledztwa ujawniono i zabezpieczono pojazdy w całości pochodzące z przestępstwa, w tym m.in. Mercedes – Benz klasy G, o wartości około pół mln złotych. Zabezpieczono także części samochodowe, w tym między innymi ponad 170 silników samochodowych od pojazdów różnych marek.

Łączna wartość skradzionych pojazdów to ponad 3 miliony złotych, przy czym do sprawy zabezpieczono mienie podejrzanych wartości 430 tys. zł.

Międzynarodowe działania operacyjno – śledcze

Zatrzymani obecnie członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działali w latach 2008 – 2019. Zatrzymanie ich stało się możliwe głównie w wyniku podjętej skutecznej współpracy polskich śledczych z policją niemiecką. W lipcu 2018 roku podpisano porozumienie pomiędzy Komendantem Głównym Policji i Prezydentem Policji w Berlinie, na mocy którego powołano wspólną, specjalną grupę operacyjno – śledczą. W jej skład, po stronie niemieckiej, weszli funkcjonariusze Krajowego Urzędu Kryminalnego w Berlinie, zwalczający przestępczość samochodową, natomiast z ramienia Polski, czynności wykonywali policjanci CBŚP z Wydziału w Zielonej Górze Zarządu w Gorzowie Wlkp.

Usłyszeli zarzuty

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze śledztwie zatrzymano łącznie 39 podejrzanych, którym przedstawiono ponad 180 zarzutów, w tym – zarzuty kradzieży z włamaniami do pojazdów – art. 279 par. 1 kk, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10, paserstwa skradzionych samochodów – art. 291 par. 1 kk, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5, wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych – art. 286 par. 1 kk, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8 i innych.

28 podejrzanym prokurator dodatkowo przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – art. 258 par. 1 kk, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.

Jednemu z zatrzymanych podejrzanych prokurator zarzucił kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą – art. 258 par. 3 kk , który to czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności do  lat 10.

Środki Zapobiegawcze

Na obecnym etapie postępowania przygotowawczego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania jest stosowany wobec 9 podejrzanych.

Wobec 20 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 5 tysięcy  do 50 tysięcy złotych – wobec 26 podejrzanych – dozór Policji, zaś wobec 4 podejrzanych – zakaz opuszczania kraju.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-10-07
Data udostępnienia informacji: 2019-10-07
Liczba odsłon: 986