środa, 11 września 2019

Kolejne zatrzymania w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT poprzez fikcyjny obrót złotem

Kolejne zatrzymania w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT poprzez fikcyjny obrót złotem

4 września 2019 roku, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie zatrzymali 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w zakresie handlu złotem.

Obracali fikcyjnym złotem

Przedmiotem prowadzonego śledztwa jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnienie przestępstw, polegających na pozorowaniu obrotu złotem oraz granulatem złota. Działano w oparciu o poświadczające nieprawdę faktury i wprowadzanie w błąd przedstawicieli urzędów skarbowych co do okoliczności, iż podatek VAT wykazany w fakturach, dotyczących zakupu złota przez jedną ze spółek z województwa śląskiego został zapłacony. Skutkowało to nienależnym zwrotem, na rachunek spółki, nadwyżki podatku VAT w kwocie niemal 65 milionów złotych.

Zatrzymani mężczyźni, w okresie od 2013 roku do lutego 2014 roku, działali jako poddostawcy, reprezentujący poszczególne firmy w łańcuchu transakcji dotyczących obrotu złotem, które finalnie zostało rzekomo nabyte przez ww. spółkę.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty popełnienia przestępstw dotyczących m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych dokumentów oraz popełnienia przestępstw skarbowych, związanych z narażeniem na uszczuplenie podatku VAT. Czyny te kwalifikowane są z  art. 258 par. 1 kk,  art. 271 par.  1 i 3 kk,  art. 56 par. 1 kks, art. 61 par. 1 kks oraz art. 62 par. 2 kks  Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego w kwotach od 10 tysięcy do 100 tysięcy złotych oraz zakazu opuszczania kraju.

Dotychczas w toku śledztwa zarzuty przedstawiono 38 osobom.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2019-09-11
Data udostępnienia informacji: 2019-09-16
Liczba odsłon: 495