wtorek, 21 stycznia 2020

Kolejne zatrzymania za czerpanie korzyści z cudzego nierządu

Kolejne zatrzymania za czerpanie korzyści z cudzego nierządu

Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziały Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z cudzego nierządu. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty i zastosował wobec nich środki zapobiegawcze.

Dwie osoby zatrzymane

Na polecenie prokuratora w powiecie ełckim funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 29-letnią kobietę oraz 26-letniego mężczyznę. W miejscach zamieszkania funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania i zabezpieczyli sprzęt elektroniczny oraz dokumenty, które zostaną poddane analizie przez prokuratora.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że zatrzymana kobieta mogła zajmować się dostarczaniem środków antykoncepcyjnych wśród kobiet pracujących w agencjach, natomiast mężczyzna wyszukiwał lokale, które były wykorzystywane do prowadzenia „działalności”.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz czerpania korzyści z cudzego nierządu kwalifikowane z art. 202 par. 4 kk.

Czyny te zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszport.

Grupa mogła zarobić co najmniej 350 tysięcy złotych

W toku postępowania prokurator ustalił, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej w okresie od 2016 roku do października 2019 roku prowadzili agencje towarzyskie w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim oraz czerpali korzyści z nierządu uprawianego przez inne osoby. Członkowie grupy uczynili sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu. Czerpali korzyści majątkowe z prostytucji kobiet uprawiających nierząd w specjalnie w tym celu wynajmowanych przez członków grupy lokalach mieszkalnych i na określonych warunkach.  Za każdy dzień pobytu w wynajętym mieszkaniu kobiety płaciły od 100 do 200 złotych. Grupa osiągnęła z nierządu korzyści w wysokości nie mniejszej niż 350 tysięcy złotych.

Łączenie występuje sześciu zatrzymanych

Dotychczas w październiku 2019 roku funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali 10 agencji towarzyskich, które działały na terenie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego i zatrzymali 4 osoby. Zatrzymani w ramach poprzednich działań zostali tymczasowo aresztowani. Łącznie w sprawie występuje już sześciu podejrzanych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-01-21
Data udostępnienia informacji: 2020-01-20
Liczba odsłon: 1 069