piątek, 20 grudnia 2019

Kolejne zatrzymania związane z wyłudzeniem 640.000 zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Kolejne zatrzymania związane z wyłudzeniem 640.000 zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie śledztwo w sprawie wyłudzenia w 2015 r. 640 tysięcy zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w związku z inwestycją w „start-up”. 17 grudnia 2019 r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze Policji zatrzymali 5 osób uwikłanych w przestępczy proceder.

Ustalenia śledztwa

Postępowanie obejmuje działalność Centrum Innowacji i Transferu Technologii Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o. w Lublinie (CIiTT), które powstało w celu lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego uczelni oraz transferu wyników prac naukowych do gospodarki. Środki finansowe na realizację w/w zamierzeń pochodziły z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Start-up

Po uzyskaniu zgody PARP na inwestowanie w wybrany projekt, zakładana była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, tzw. „start-up”. CIiTT wspierało finansowo ją środkami pochodzącymi z PARP, nabywając jej udziały.

Mechanizm działania

Jeden z podejrzanych złożył wniosek wraz z wymaganymi przez PARP dokumentami wskazującymi na zamiar zrealizowania innowacyjnego pomysłu polegającego na stworzeniu i produkcji okularów wirtualnej rzeczywistości, które obsługują matrycę wyświetlania ze smartfonu. Po akceptacji pomysłu, została utworzona nowa spółka z o.o. – „start-up”, która otrzymała na realizację przedsięwzięcia wsparcie finansowe w wysokości 640 tysięcy zł, za udziały w niej nabyte przez CIiTT.

Wyłudzone pieniądze

Pieniądze w kwocie 632 tysiecy zł pochodzące ze wsparcia zostały wytransferowane na rachunek należący innej spółki pod pozorem zawarcia pożyczki, a następnie jeszcze tego samego dnia nastąpiły kolejne przelewy na konto jednego z podejrzanych. Spółka nie podjęła żadnej działalności w kierunku produkcji „wirtualnych okularów”, w związku z czym pozyskane środki nie zostały przeznaczone na cel wskazany we wniosku o dofinansowanie.

Zarzuty

Zatrzymanym prokurator ogłosił zarzuty popełnienia przestępstwa kierowania i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia mienia znacznej wartości, prania pieniędzy oraz przestępstwa skarbowe. Grozi im za to kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Prokurator skierował do Sądu wobec wszystkich podejrzanych wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
Sąd uwzględnił cztery wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Jednocześnie zastrzegł, iż zostanie ono uchylone co do trzech osób, gdy jedna wpłaci poręczenie w kwocie 250 tysięcy zł, a dwie po 100 tysięcy zł. Wobec piątego podejrzanego Sąd zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 30.000 zł.

W toku dotychczasowego postępowania zarzuty usłyszało już 14 podejrzanych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-12-20
Data udostępnienia informacji: 2019-12-20
Liczba odsłon: 851