czwartek, 08 października 2020

Kolejne zatrzymanie i zarzuty w sprawie odwróconego łańcucha dystrybucji leków

Kolejne zatrzymanie i zarzuty w sprawie odwróconego łańcucha dystrybucji leków

Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zatrzymania kolejnej osoby w sprawie odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Po doprowadzeniu do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku zatrzymanemu zostały przedstawione zarzuty. W zeszłym tygodniu w tej sprawie zatrzymano 5 osób.

Usłyszał zarzuty

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanemu zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, naruszenia zakazu zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej kwalifikowane z art. 126 b ustawy prawo farmaceutyczne oraz wystawiania faktur VAT w których poświadczano nieprawdę, że produkty lecznicze były sprzedawane na potrzeby podmiotów prowadzących działalność leczniczą kwalifikowane z art. 271 par. 1 i 3 kk.

Czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Naruszenie zakazu odwróconego łańcucha dystrybucji leków

W toku śledztwa prokurator ustalił, że zatrzymany  pełnił w przestępczym procederze rolę tzw. słupa, a mianowicie zajmował stanowisko Prezesa Zarządu spółki wykorzystywanej do działań przestępczych. Podejrzany dokonywał formalnej akceptacji operacji finansowych polegających na transferowaniu środków pieniężnych pozyskiwanych przez grupę przestępczą. Jak ustalił prokurator w rzeczywistości operację finansowe były przeprowadzone przez organizatorów przestępczego procederu.

W toku śledztwa ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza w latach 2015-2018 zbywała leki z aptek ogólnodostępnych do hurtowni farmaceutycznych, pod pozorem ich sprzedaży do Niepublicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Sprzedaż leków odbywała się z naruszeniem zakazu odwróconego łańcucha dystrybucji leków, wynikającego z art. 86a ustawy Prawo farmaceutyczne.

Leki zagrożone brakiem dostępności

W toku postępowanie prokurator ustalił, że wśród leków sprzedanych do hurtowni farmaceutycznych, były leki, które znajdowały się na wykazie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zorganizowana grupa przestępcza doprowadziła do wywiezienia poza granice Polski leków o wartości ponad 6,8 mln złotych.

Przeprowadzone zatrzymania są kontynuacją czynności jakie miały miejsce w ubiegłym tygodniu, wówczas na polecenie prokuratora zatrzymano 5 osób, które usłyszały zarzuty.

O sprawie pisaliśmy:

https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/zatrzymania-i-zarzuty-w-sprawie-odwroconego-lancucha-dystrybucji-lekow/

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-10-08
Data udostępnienia informacji: 2020-10-07
Liczba odsłon: 661