wtorek, 02 marca 2021

Kolejne zatrzymanie w sprawie wyłudzenia podatku VAT

Kolejne zatrzymanie w sprawie wyłudzenia podatku VAT

Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie 25 lutego 2021 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali Bartosza H. (28 lat, mieszkańca Rzeszowa), w sprawie dotyczącej wyłudzania podatku VAT. Jest to kolejne zatrzymanie w tej sprawie.

Usłyszał zarzuty

Zatrzymany Bartosz H. 25 lutego 2021 roku został doprowadzony do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie – gdzie usłyszał zarzuty związane z udziałem w latach 2013-2014 w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wystawieniem 15 nierzetelnych faktur VAT na łączną kwotę ponad 620 tysięcy złotych. Przez swoje działanie podejrzany udzielił pomocy osobom działającym w imieniu podmiotów  gospodarczych w posłużeniu się tymi dokumentami, co w konsekwencji skutkowało doprowadzeniem Urzędów Skarbowych w Jarosławiu oraz w Wadowicach, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nienależnego zwrotu podatku VAT  w łącznej kwocie ponad 100 tysięcy złotych.

Podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia, w znacznej części korespondujące z zebranym materiałem dowodowym.

Czyny zarzucane podejrzanemu kwalifikowane z art. 286 par. 1 kk oraz 271 par. 1 kk zagrożone są karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Wobec Bartosza H. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

44 podejrzanych

Śledztwo prowadzone przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie dotyczy w szczególności działania zorganizowanej grupy przestępczej na terenie całego kraju, zajmującej się popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu, polegających na wyłudzeniu podatku VAT poprzez tworzenie fikcyjnej dokumentacji kupna-sprzedaży towarów oraz przestępstw skarbowych przeciwko obowiązkom podatkowym związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT w celu obniżenia podatku należnego i spowodowania uszczupleń należności publicznoprawnych wielkiej wartości.

Dotychczas zarzuty przedstawiono 44 osobom. Wobec 25 podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-03-02
Data udostępnienia informacji: 2021-03-01
Liczba odsłon: 1 848