poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Kolejne zatrzymanie w sprawie wyłudzenia podatku VAT

Kolejne zatrzymanie w sprawie wyłudzenia podatku VAT

W toku śledztwa nadzorowanego przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie 19 kwietnia 2021 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Volodymyra D. w sprawie dotyczącej wyłudzania podatku VAT. Jest to kolejne zatrzymanie w tym postępowaniu.

Usłyszał zarzuty

Zatrzymany Volodymyr D. został doprowadzony do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie – gdzie usłyszał zarzuty związane z udziałem w latach 2015-2018 w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wystawieniem 26 nierzetelnych faktur VAT na łączną kwotę prawi 550 tysięcy złotych jak również posłużeniem się 12 nierzetelnymi fakturami na kwotę ponad 540 tysięcy złotych.

Czyny zarzucane podejrzanemu kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk oraz 271 par. 3 kk, art. 273 oraz jako przestępstwa skarbowe zagrożone są karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 25 tysięcy złotych, dozoru Policji oraz zakaz opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

44 podejrzanych

Śledztwo prowadzone przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie dotyczy w szczególności działania zorganizowanej grupy przestępczej na terenie całego kraju, zajmującej się popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu, polegających na wyłudzeniu podatku VAT poprzez tworzenie fikcyjnej dokumentacji kupna-sprzedaży towarów oraz przestępstw skarbowych przeciwko obowiązkom podatkowym związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT w celu obniżenia podatku należnego i spowodowania uszczupleń należności publicznoprawnych wielkiej wartości.

Dotychczas zarzuty przedstawiono 44 osobom. Wobec 25 podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-04-26
Data udostępnienia informacji: 2021-04-25
Liczba odsłon: 1 368