poniedziałek, 25 lutego 2019

Kolejni członkowie tzw. grupy Bukaciaka trafili do aresztu

Kolejni członkowie tzw. grupy Bukaciaka trafili do aresztu

Intensywna i żmudna praca prokuratorów Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oraz Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji doprowadziła do zatrzymania kolejnych 12 osób powiązanych z członkami tzw. grupy Bukaciaka. Są oni podejrzani o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających o łącznej wartości prawie 6 milionów złotych. Wobec ośmiu z nich na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wielowątkowe postępowanie dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym tzw. grupy „Bukaciaka”. Dotychczas w prowadzonym śledztwie zarzuty przedstawiono około 200 osobom, z czego blisko 120 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Handlowali narkotykami

Na polecenie prokuratorów Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali na terenie Krakowa, Wrocławia i Jeleniej Góry kolejnych 10 członków grupy. Następne 2 osoby zostały zatrzymane na terenie Krakowa, gdzie zlikwidowano hurtownie narkotyków i papierosów bez polskich znaków akcyzy.

W toku postępowania prokuratorzy Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie ustalili, że zatrzymani w latach 2012-2017 na terenie woj. dolnośląskiego, mogli wprowadzać do obrotu znaczne ilości marihuany, kokainy, ecstasy oraz MDMA.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zatrzymanym zarzuty dokonywania obrotu znaczną ilością środków odurzających z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.  Jak ustalili prokuratorzy członkowie grupy wprowadzili do obrotu m.in. ok 200 kilogramów ziela konopi innych niż włókniste tzw. marihuany. Łączna wartość narkotyków wprowadzonych do obrotu wynosiła prawie 6 milionów złotych.  Na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono mienie podejrzanych w postaci nieruchomości oraz pojazdów na łączną kwotę ponad 550 tysięcy złotych.

Prokurator skierował wnioski o areszt

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec ośmiu podejrzanych wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych areszt na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego.

Czyny zarzucone podejrzanym są zagrożone karą do 15 lat pozbawiania wolności.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-02-25
Data udostępnienia informacji: 2019-02-24
Liczba odsłon: 775