poniedziałek, 10 maja 2021

Kolejni zatrzymani i zarzuty za nielegalny przemyt papierosów przez Bug

Kolejni zatrzymani i zarzuty za nielegalny przemyt papierosów przez Bug

W toku śledztwa nadzorowanego przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie zatrzymali 5 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy przez polsko – białoruską granicę oraz paserów takich wyrobów. W trakcie przeprowadzonych przeszukań na poczet przyszłych należności Skarbu Państwa zabezpieczano mienie o równowartości blisko miliona złotych. Łącznie w sprawie zabezpieczono mienie wartości blisko 1,8 mln zł.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytów celnych kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk oraz z art. 63 par. 2, 54 par. 1 i 86 par. 2 kks.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora wobec 2 członków grupy Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec trzech podejrzanych prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczeń majątkowych.

Dotychczas w toku śledztwa zarzuty usłyszało 51 osób, w tym 8 osób zostało już oskarżonych, postępowanie toczy się przed Sądem Okręgowym w Lublinie.

Przemycali papierosy na łodziach pontonowych

Śledztwo prowadzone przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie dotyczy osób działających w latach 2013 – 2018 w dwóch grupach przestępczych zajmujących się przemytem papierosów w rejonie granicy polsko – ukraińskiej na rzece Bug. Z ustaleń prokuratury wynika, że grupy te dokonały 135 przemytów blisko 5 mln paczek papierosów.

Prokurator ustalił, że przez rzekę graniczną Bug papierosy przemycano na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi w głąb kraju. W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, a kierowcy w trakcie ucieczki z miejsca przemytu kilkukrotnie taranowali samochody Straży Granicznej blokujące im wyjazd.

Skarb Państwa na skutek realizacji przemytów stracił blisko 70 milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2021-05-10
Data udostępnienia informacji: 2021-05-10
Liczba odsłon: 866