wtorek, 02 lutego 2021

Kolejni zatrzymani w sprawie płatnej protekcji

Kolejni zatrzymani w sprawie płatnej protekcji

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach (26 stycznia 2021 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 6 osób, którym prokurator przedstawił zarzuty płatnej protekcji. Na wniosek prokuratora cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane. W trakcie czynności przeprowadzono przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych na terenie całego kraju, w wyniku czego ujawniono i zabezpieczono obszerny materiał dowodowy potwierdzający podejrzenie popełnienia przestępstw korupcyjnych.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. l kodeksu karnego oraz zarzuty płatnej protekcji kwalifikowane z art. 230 par. 1 kk i z art. 230a par. l kk. Zarzuty dotyczą przestępstw korupcyjnych, polegających na wręczeniu i przyjęciu co najmniej 185 tysięcy złotych łapówki w zamian za załatwienie spraw związanych z uniknięciem odbywania kary pozbawienia wolności przez jednego z zatrzymanych oraz w drugim przypadku, za uzyskanie dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Czterech podejrzanych trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec 4 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 30 tysięcy złotych oraz 10 tysięcy złotych, zakaz kontaktowania się z uczestnikami postępowania, dozór policji i zakazu opuszczania kraju.

Mechanizm działania

Śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw o charakterze korupcyjnym. Podjęte przez prokuratorów oraz funkcjonariuszy CBA czynności pozwoliły na ustalenie mechanizmu przestępstw, polegających na powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych, tj. m.in. w Ministerstwie Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz w Polskim Koncernie Naftowym ORLEN SA. Jak ustalił prokurator w zamian za przyjmowane korzyści majątkowe, podejrzani podejmowali się załatwiania spraw o charakterze urzędowym, a ponadto składali obietnice uniknięcia odpowiedzialności karnej. Osoby wręczające łapówki, oczekiwały nielegalnego wpływu na bieg postępowań karnych i administracyjnych oraz zawarcia korzystnych dla nich umów handlowych. Dotychczas zarzuty usłyszało 13 osób.

Pierwszych zatrzymań w tej sprawie dokonano w październiku 2020 roku, w wyniku czego 6, usłyszało zarzuty wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Na wniosek prokurator wszyscy wówczas zatrzymani trafili do aresztu.

Dotychczas w śledztwie prokurator przedstawił zarzuty 13 podejrzanym. Wobec  10 stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

O sprawie pisaliśmy: https://pk.gov.pl/bez-kategorii/trafili-do-aresztu-za-powolywanie-sie-na-wplywy-w-instytucjach-panstwowych/

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-02-02
Data udostępnienia informacji: 2021-02-02
Liczba odsłon: 732