czwartek, 03 stycznia 2019

Kolejny akt oskarżenia przeciwko byłemu senatorowi Józefowi P.

Kolejny akt oskarżenia przeciwko byłemu senatorowi Józefowi P.

Były Senator RP VIII kadencji - Józef P., jego asystent podający się za dyrektora biura senatorskiego - Jarosław W. oraz czternaście innych osób odpowiedzą przed Sądem za popełnienie licznych przestępstw, w tym o charakterze korupcyjnym. Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu 28 grudnia 2018 roku skierował do Sądu Rejonowego Warszawa – Śródmieście w Warszawie akt oskarżenia w tej sprawie.

Wykłady, których nie było

Były Senator RP VIII kadencji – Józef P. został oskarżony łącznie o pięć czynów popełnionych w latach 2013 – 2015.  Zarzucano mu doprowadzenie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział we Wrocławiu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 5.000 złotych. Józef P. czynu tego dopuścił się wspólnie i w porozumieniu z Michałem Sz. Zawarł z nim umowę o dzieło na mocy której miał przeprowadzić cykl wykładów w ramach podyplomowych studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Jak ustalili prokuratorzy wykłady te nie zostały przeprowadzone, natomiast Józef P. uzyskał z tego tytułu wynagrodzenie.

Przestępstwo kwalifikowane z art. 286 par. 1 kodeksu karnego zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Fałszywe oświadczenia majątkowe

Ponadto Józef P. został oskarżony o cztery czyny, które polegały na złożeniu w latach 2013 – 2015 fałszywych oświadczeń majątkowych zawierających nieprawdziwe dane, co do zobowiązań pieniężnych o wartości powyżej 10 tysięcy złotych. W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że Józef P. nie wykazał w oświadczeniach w 2013 i 2014 roku pożyczek w wysokości po 40 tysięcy złotych. Natomiast w dwóch oświadczeniach z 2015 roku Józef P. nie podał trzech pożyczek w łącznej kwocie 70 tysięcy złotych.

W tym okresie Józef P. pełniąc funkcje Senatora Rzeczypospolitej Polskiej VIII Kadencji, był zobowiązany do złożenia oświadczenia majątkowego na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Zarzuty o charakterze korupcyjnym

Jarosław W. został oskarżony łącznie o dwanaście czynów w tym o jedenaście o charakterze korupcyjnym oraz o oszustwo, których dopuścił się w okresie od sierpnia 2014 roku do kwietnia 2016 roku we Wrocławiu i w Warszawie. Oskarżony powoływał się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, takich jak: Urząd Miejski we Wrocławiu, Urząd Miasta Jeleniej Góry, Urząd Kontroli Skarbowej w Opolu, Zarząd Transportu Miejskiego dla Miasta Stołecznego Warszawy, Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy we Wrocławiu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu i inne. W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że Jarosław W. podjął się pośrednictwa w załatwieniu prowadzonych przez te instytucje spraw w zamian za korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w łącznej kwocie ponad 100 tysięcy złotych.

Przestępstwa zarzucane oskarżonemu z art. 230 par. 1 kodeksu karnego zagrożone są karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Miał uzyskać opinię  

Jarosław W. został ponadto oskarżony o wprowadzenie w błąd dwóch osób i doprowadzenie ich w maju 2014 roku do niekorzystanego rozporządzenia mieniem w kwocie 3 tysięcy złotych. W zamian za powyższą kwotę zobowiązał się on uzyskać prywatną opinię sądowo – lekarską z dziedziny neurologii, która miała być przedłożona w postępowaniu spadkowym. Prokuratorzy ustalili, że Jarosław W. nie miał możliwości uzyskania takiej opinii.

Wręczali łapówki w zamiana za załatwienie spraw

Pozostałe trzynaście osób zostało oskarżonych o udzielnie Jarosławowi W. korzyści majątkowych w zamian za pośrednictwo w załatwieniu prowadzonych przez powyższe instytucje spraw.

Prokurator oskarżył te osoby o czyny z art. 230a par. 1 kodeksu karnego, które zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2019-01-03
Data udostępnienia informacji: 2019-01-03
Liczba odsłon: 2 764