add_filter('xmlrpc_enabled', '__return_false'); Kolejny akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Śląska – Prokuratura Krajowa
piątek, 20 sierpnia 2021

Kolejny akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Śląska

Kolejny akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Śląska

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Gliwicach kolejny akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, skupionym wokół pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Aktem oskarżenia objęto 13 osób. Zarzucono im popełnienie 31 przestępstw, w tym m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu narkotyków oraz obrotu narkotykami w ilości przekraczającej 130 kg o czarnorynkowej wartości kilkuset tysięcy złotych. Jednemu z oskarżonych zarzucono ponadto posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji, zaś innemu przestępstwo płatnej protekcji poprzez podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu innemu z oskarżonych członków grupy, w zamian za kwotę 1000 zł zwrotu zatrzymanego przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu prawa jazdy w związku z podejrzeniem kierowania samochodem w stanie po użyciu środków odurzających oraz załatwienie nieprzeprowadzenia w tej sprawie postępowania karnego. Oskarżonym grożą kary do 15 lat pozbawienia wolności.

Działalność zorganizowanej grupy przestępczej

Zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym działała na terenie Zabrza i miejscowości ościennych od 2011 r. Jej członkowie dopuszczali się licznych przestępstw o charakterze kryminalnym. Działalność grupy cechowała się ciągłością i intensyfikowała się wraz z upływem czasu. Jej struktura była wielostopniowa, z podziałem na funkcje i zadania w ramach grupy. Podporządkowanie liderom grupy w razie konieczności było wymuszane poprzez stosowanie przemocy. Działając w ten sposób członkowie grupy przejmowali kontrolę nad określonym terytorium, w celu prowadzenia tam przestępczej działalności i czerpania z tego zysków.

7 aktów oskarżenia, 64 oskarżonych

Poprzedni akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gliwicach w kwietniu ubiegłego roku. Objęto nim 17 osób, którym zarzucono łącznie 93 przestępstw, w tym udziału w obrocie znaczną ilością narkotyków, ich przemytu, rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, zniszczenia mienia, gróźb karalnych, zmuszania do określonego zachowania oraz utrudniania postępowania karnego.

Łącznie w sprawie skierowano 7 aktów oskarżenia przeciwko 64 oskarżonym, którym zarzucono popełnienie prawie 300 przestępstw.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa        

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-08-20
Data udostępnienia informacji: 2021-08-19
Liczba odsłon: 4 922

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj