poniedziałek, 02 grudnia 2019

Kolejny akt oskarżenia przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym powiązanym z pseudokibicami „Psychofans”

Kolejny akt oskarżenia przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym powiązanym z pseudokibicami „Psychofans”

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach pod koniec października 2019 roku skierował akt oskarżenia przeciwko 12 osobom wchodzącym w skład dwóch kierowanych przez Adama S. zorganizowanych grup przestępczych. Jedna z nich dokonywała wewnątrzwspólnotowego nabywania z terytorium Holandii znacznych ilości środków odurzających, a następnie prowadziła ich dalszą dystrybucję na terenie Polski. Druga grupa dokonywała kradzieży lawet samochodów ciężarowych i zestawów ciągników siodłowych wraz z naczepami. Adam S. jest również powiązany z członkami zorganizowanej grupy przestępczej skupionej wokół pseudokibiców jednego z chorzowskich klubów piłkarskich tzw. grupy „Psychofans”.

12 osób zostało oskarżonych o łącznie 88 przestępstw

W toku postępowania prokurator ustalił, że kierowane przez Adama S. grupy przestępcze działały w okresie od 2015 do kwietnia 2017. Aktem oskarżenia objęto 12 osób, którym zarzucono popełnienie łącznie prawie 88 przestępstw kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, polegających na obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, kradzieży, kradzieży z włamaniami, paserstwa.

Skład grupy

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że grupą tą kierował Adam S. ps. „Apacz”, a w jej skład wchodziło kilkunastu mężczyzn z terenu Śląska oraz z innych regionów Polski. Adam S. jest oskarżony o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, czyn kwalifikowane z art. 258 par. 3 kodeksu karnego. Kolejne zarzuty dotyczą dwudziestu jeden przestępstw w tym usiłowań oraz kradzieży z włamaniem i kradzieży lawet samochodów ciężarowych, a także zestawów ciągników siodłowych wraz z naczepami kwalifikowane z art. 278 par. 1 kk oraz art. 279 par. 1 kk.

Przestępstwa narkotykowe

Ponadto Adam S. jest oskarżony o dokonanie wspólnie z innymi osobami wewnątrzwspólnotowego nabycia marihuany z Holandii na teren Polski w postaci marihuany w ilości co najmniej 30 kilogramów o łącznej czarnorynkowej wartości nie mniejszej niż 600 tysięcy złotych, kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Na polecenie Adama S. ustalone osoby jako kurierzy przewoziły środki odurzające w torbach, w wynajętych specjalnie do tego celu busach na teren Śląska w celu wprowadzenia do dalszego obrotu.
Adam S. jest również oskarżony o uczestniczenie w obrocie znaczną ilością marihuany w ilości co najmniej 4 kilogramów o czarnorynkowej wartości 56 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Siedem osób jest oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk.
Sześć osób jest oskarżonych o kradzieże i kradzieże z włamaniami kwalifikowane z art. 278 par. 1 kk oraz art. 279 par. 1 kk.
Wobec dwóch oskarżonych skierowano zarzuty z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Ponadto dwóm oskarżonym zarzucono popełnienia przestępstw paserstwa kwalifikowane z art. 291 par. 1 kk.
Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Zeznania świadka koronnego

Ujawnienie przestępstw i rzeczywistego rozmiaru działalności tej grupy, stało się możliwe m.in. dzięki zeznaniom świadka koronnego, ponieważ dowód ten dopuścił Sąd Okręgowy w Katowicach na wniosek prokuratora. Jednocześnie kilku podejrzanych korzystając z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary, zdecydowało się złożyć obszerne wyjaśnienia, w których ujawniono liczne przestępstwa popełnianie przez członków grupy.

Zarzuty usłyszało już 95 osób

Działalność kierowanych przez Adama S. zorganizowanych grup przestępczych jest częścią prowadzonego w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach śledztwa dotyczącego między innymi działalności zorganizowanych grup przestępczych powiązanych ze środowiskiem „Psychofans”, skupiającym pseudokibiców jednego z chorzowskich klubów piłkarskich. W ramach tego postępowania dotychczas zarzuty usłyszało łącznie 95 osób.
W dalszym ciągu toczy się postępowanie przygotowawcze co do kilkudziesięciu czynów ujawnionych w wyniku dotychczasowych czynności.
O sprawie pisaliśmy:
https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/kolejne-zatrzymania-czlonkow-zorganizowanej-grupy-przestepczej-przemycajacej-narkotyki-z-holandii/

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2019-12-02
Data udostępnienia informacji: 2019-11-29
Liczba odsłon: 1 540