środa, 07 listopada 2018

Komunikat w sprawie publikacji w Gazecie Codziennej FAKT

Komunikat w sprawie publikacji w Gazecie Codziennej FAKT

W związku z publikacją w Gazecie Codziennej FAKT z 7 listopada 2018 roku Prokuratura Krajowa informuje, że informacje w niej zawarte są nieprawdziwe.

  • Nieprawdą jest, że prokurator Małgorzata Syguła dopuściła się rażących uchybień w sprawie Amber Gold. Nie została powołana na stanowisko Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Gdańsku. Nigdy nie objęła tego stanowiska. Zostały jej jedynie tymczasowo powierzone obowiązki Zastępcy.

 

  • Nieprawdą jest, że prokurator Marek Siemczonek zbagatelizował sprawę Amber Gold. To on w trakcie wizytacji zwrócił uwagę na nieprawidłowości w prowadzonym postępowaniu i spowodował, że sprawa została przejęta do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku w lipcu 2012 roku. Zespół powołany w tej prokuraturze doprowadził do zebrania materiału dowodowego i przedstawienia zarzutów Marcinowi P. oraz uzyskania środka zapobiegawczego wobec niego w postaci tymczasowego aresztowania.
  • Nieprawdą jest aby Anna Gurska dopuściła się uchybień w postępowaniu. To ona pracując w zespole powołanym do sprawy Amber Gold w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku w sierpniu 2012 roku wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów Marcinowi P. i doprowadziła do zastosowania wobec niego tymczasowego aresztowania.
  • Nieprawdą jest, że prokurator Ryszard Tłuczkiewicz miał związek z działaniami Prokuratury Generalnej w sprawie Amber Gold. Wątek ten był wyjaśniany podczas prac Komisji Śledczej do spraw zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznej wobec podmiotów wchodzących w skład grupy Amber Gold i ustalono brak związku prokuratora Ryszarda Tłuczkiewicza z tą sprawą.
  • Nieprawdą jest, że prokurator Piotr Wesołowski awansował za rządów PiS. Wręcz przeciwnie, został on odwołany z funkcji Zastępcy Dyrektora Biura Prezydialnego i cofnięty do prokuratury niższego  rzędu.

Postępowania dyscyplinarne prowadzone wobec czterech innych prokuratorów, w związku z ich zaniedbaniami w postępowaniu dotyczącym spółki Amber Gold zostały za czasów tzw. niezależnej Prokuratury  zakończone umorzeniem.

Stosowne sprostowanie do artykułu, które pojawiło się w publikacji Gazety Codziennej Fakt, zostanie przesłane do Redakcji.

Prosimy dziennikarzy o niepowielanie nieprawdziwych informacji.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-11-07
Data udostępnienia informacji: 2018-11-07
Liczba odsłon: 2 971