piątek, 20 listopada 2020

Księgowa i prokurentka spółki odpowiedzą przed sądem za wyłudzenie niemal 400 tysięcy złotych

Księgowa i prokurentka spółki odpowiedzą przed sądem za wyłudzenie niemal 400 tysięcy złotych

Prokurator Rejonowy w Kępnie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm 56- letnim kobietom podejrzanym między innymi o wyłudzenie z rachunków bankowych spółki środków pieniężnych w wysokości blisko 400 tysięcy złotych.

Przelewy do 10 tysięcy złotych 

W toku śledztwa ustalono, że kobiety pełniące funkcję księgowej oraz prokurenta w jednej ze spółek w powiecie kępińskim, w okresie od lutego 2008 roku do czerwca 2015 roku, dokonywały szeregu pozornych czynności finansowych. Pełniąca ówcześnie funkcję prokurenta i posiadająca uprawnienie do pobierania środków z rachunku bankowego spółki, dokonywała nie przekraczających kwoty 10 tysięcy złotych przelewów na inne rachunki. Natomiast księgowa tworzyła nierzetelne dokumenty KP i KW, a także dokonywała niezgodnych z rzeczywistością zapisów w dokumentacji księgowej, czym wprowadzała w błąd właścicieli spółki.

Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności

W toku postępowania zgromadzono obszerny materiał dowodowy, który podany został badaniu przez biegłych z zakresu księgowości, jak również z zakresu badania pisma ręcznego. Poczynione w ten sposób ustalenia pozwoliły na przedstawienie obu podejrzanym zarzutów oszustwa wobec mienia znacznej wartości, kradzieży środków pieniężnych oraz naruszenia przepisów ustawy o rachunkowości. Za zarzucane przestępstwa grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Hipoteki na kwoty ponad 260 tysięcy złotych 

Decyzją prokuratora, dokonano zabezpieczenia majątkowego w postaci hipoteki przymusowej na nieruchomościach u obu oskarżonych w wysokości kolejno 267.859 złotych i  260.992 złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Krzysztof Niemyjski
Informację udostępnił: Krzysztof Niemyjski
Data wytworzenia informacji: 2020-11-20
Data udostępnienia informacji: 2020-11-22
Liczba odsłon: 729