środa, 21 marca 2018

Lekarz ginekolog został oskarżony o nielegalne udzielenie pomocy w przerwaniu ciąży

Lekarz ginekolog został oskarżony o nielegalne udzielenie pomocy w przerwaniu ciąży

Prokurator Rejonowy w Lubinie skierował do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko lekarzowi ginekologowi Robertowi N. Prokurator zarzucił mu udzielenie ciężarnej kobiecie pomocy w przerwaniu ciąży wbrew obowiązującym przepisom. Chodzi o przestępstwo z art. 152 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Co ustalono w śledztwie

W toku śledztwa ustalono, że 18-letnia kobieta, która była w ciąży, udała się do poleconego jej przez koleżankę lekarza ginekologa Roberta N., przyjmującego w prywatnej przychodni w Lubinie. Podczas pierwszej wizyty oskarżony lekarz przeprowadził badanie pacjentki, poinformował ją o konieczności zachowania okoliczności wizyty w poufności. Przekazał jej także informację, że jeśli podejmie ostateczną decyzję o usunięciu ciąży, to powinna przyjść do jego gabinetu następnego dnia.

Podczas  kolejnej wizyty oskarżony lekarz przekazał kobiecie 4 tabletki, które wyjął z opakowania z szuflady. Poinstruował ją także o ilości, sposobie i czasie dawkowania. Przekazał także pacjentce informację, że po przyjęciu tabletek nastąpi krwawienie i dojdzie do usunięcia ciąży.

Kobieta ostatecznie nie zażyła tabletek przekazanych jej przez lekarza. Jej partner zawiadomił natomiast Policję o praktyce prowadzonej przez lekarza.

Kobieta donosiła ciążę i urodziła chłopczyka, który wkrótce skończy 2 lata.

Co zarzucono oskarżonemu

Podczas przeszukania w gabinecie lekarskim oskarżonego ujawniono i zabezpieczono opakowanie po leku, którego działanie o charakterze poronnym potwierdzili powołani przez prokuratora biegli ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prokurator ogłosił Robertowi N. zarzut popełnienia przestępstwa z art. 152 par. 2 kodeksu karnego.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Robert N. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2018-03-21
Data udostępnienia informacji: 2018-03-20
Liczba odsłon: 765