poniedziałek, 23 listopada 2020

Likwidacja nielegalnej wytwórni papierosów

Likwidacja nielegalnej wytwórni papierosów

Wspólne działania Prokuratury Okręgowej w Poznaniu oraz funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Poznaniu doprowadziły ujawnienia i likwidacji nielegalnej wytwórni papierosów.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

17 listopada 2020 roku zatrzymano 4 mężczyzn, którzy działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, wytarzali wyroby tytoniowe w postaci papierosów. Zatrzymani to mieszańcy Warszawy i okolic w wieku od 30 do 48 lat.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu mężczyźni usłyszeli zarzuty popełnienia w ramach zorganizowanej grupy przestępczej przestępstw karno- skarbowych oraz z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego i wytwarzania wyrobów tytoniowych. Stawiane im zarzuty obejmują także uczynienie sobie z popełnianych przestępstw stałego źródła dochodu oraz posiadania znacznej ilości narkotyków.

Środki zapobiegawcze

Po wykonani czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do sądu z wnioskami o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich podejrzanych. Sąd uwzględniając argumentację prokuratora zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Ustalenia śledztwa

W toku postepowania ustalono, że przestępczy proceder odbywał się miejscowości Murzynowo Leśne (woj. wielkopolskie). W znajdującym się tam domu jednorodzinnym i specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach ujawniono linię do produkcji papierosów, obsługiwaną przez dużej wydajności agregat prądotwórczy zapewniający ciągłość zasilania energetycznego.

Podczas przeszukania, funkcjonariusze Policji zabezpieczyli ponad 1,2 tony tytoniu oraz niemal 14 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Według wstępnych ustaleń Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie podatku w kwocie co najmniej 1,3 miliona złotych

Ponadto w toku realizowanych czynność zabezpieczono także środki psychotropowe w postaci amfetaminy o wadze prawie 1 kilograma.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2020-11-23
Data udostępnienia informacji: 2020-11-22
Liczba odsłon: 590