poniedziałek, 08 października 2018

Mężczyźni, którzy otworzyli nielegalne laboratorium amfetaminy, usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Mężczyźni, którzy otworzyli nielegalne laboratorium amfetaminy, usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku nadzoruje śledztwo w sprawie nielegalnej produkcji na terenie Gdańska amfetaminy oraz prekursora służącego do jej wytwarzania (BMK). Prowadzenie śledztwa prokurator powierzył funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego Policji.

Sprawcy mogli wyprodukować ponad 6 milionów porcji dilerskich

W toku tego postępowania ustalono, że pięciu mężczyzn – mieszkańców Warszawy, Gdańska i Skarżyska-Kamiennej, uruchomiło na terenie Gdańska profesjonalną wytwórnię amfetaminy.

Zastosowana przez nich metoda produkcyjna polegała na przetwarzaniu legalnego fenylonitropropenu (P2NP) w nielegalny benzylometyloketon (BMK) oraz w nielegalny siarczan amfetaminy. Doradcą w zakresie uruchomienia linii produkcyjnej był absolwent wydziału chemii jednego z uniwersytetów, emerytowany wykładowca akademicki.

Pięciu podejrzanych o produkcję BMK i amfetaminy zostało zatrzymanych 30 września 2018 roku. Zlikwidowano również nielegalną wytwórnię narkotyków.

W trakcie przeszukania laboratorium amfetaminy zabezpieczono między innymi: dwie kompletne linie produkcyjne, jedną do wytwarzania benzylometyloketonu (BMK), a drugą do wytwarzania amfetaminy oraz sprzęt i aparaturę uzupełniającą, a także ponad 120 kilogramów różnego rodzaju substancji chemicznych. Wartość zabezpieczonych urządzeń produkcyjnych wynosi co najmniej 200 tysięcy złotych.

Ustalono, że zatrzymani mężczyźni zdążyli wyprodukować 20 kilogramów BMK i 300 gramów amfetaminy. W opinii biegłych z odczynników chemicznych zgromadzonych przez podejrzanych w hali produkcyjnej, przy wykorzystaniu sprzętu, którym dysponowali oraz stosując przyjętą technologię produkcji, można było uzyskać ponad 30 kilogramów benzylometyloketonu (BMK) i ponad 60 kilogramów amfetaminy, stanowiących ponad 6 milionów porcji dilerskich.

Prokurator przedstawił pięciu podejrzanym zarzuty

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił pięciu mężczyznom, w wieku od 37 do 66 lat, zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także nielegalnego wytwarzania BMK i amfetaminy.

Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku, na wniosek prokuratora, postanowił o ich tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, wysoka kara grzywny i nawiązka do 50 tysięcy złotych na cele przeciwdziałania i zwalczania narkomanii. Podejrzanym grozi ponadto przepadek przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Kamila Jarosławska
Informację udostępnił: Kamila Jarosławska
Data wytworzenia informacji: 2018-10-08
Data udostępnienia informacji: 2018-10-08
Liczba odsłon: 833