wtorek, 27 lipca 2021

Mocne uderzenie pionu PZ PK i CBŚP w przestępczość narkotykową

Mocne uderzenie pionu PZ PK i CBŚP w przestępczość narkotykową

Dzisiaj (27.07.2021 roku) na konferencji prasowej, która odbyła się w Komendzie Głównej Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji, nadinsp. Paweł Półtorzycki Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji oraz prokurator Piotr Kowalczyk dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej poinformowali o działaniach CBŚP oraz pionu PZ Prokuratury Krajowej w walce z przestępczością narkotykową. W konferencji uczestniczył również Agent Specjalny Michael Malsch Szef Oddziału FBI w Warszawie.

Awionetką przemycali narkotyki z Hiszpanii do Polski

W toku postępowania nadzorowanego przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali dwóch mężczyzn i zabezpieczyli 73 kg marihuany, z której można było przygotować 73 tysiące porcji handlowych o czarnorynkowej wartości ponad 3,6 miliona złotych. Narkotyki były przewożone samolotem z Hiszpanii do Polski. Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

Zakres zarzutów

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk oraz wewnątrzwspólnotowego przemytu znacznych ilości narkotyków, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodów kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 65 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki podejrzanych oraz grożącą im surową karę prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec jednego z podejrzanych. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Zatrzymanie na lotnisku

Funkcjonariusze CBŚP na lotnisku pod Zieloną Górą, dokonali kontroli samolotu zaraz po wylądowaniu. W tylnej części maszyny ujawniono torby z zapakowaną próżniowo marihuaną o wadze 73 kg. W wyniku przeprowadzonych czynności zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 63 i 51 lat, którzy przeładowywali narkotyki z awionetki do podstawionego na lotnisko samochodu. Z zabezpieczanych narkotyków można było uzyskać nawet 73 tysiące porcji dilerskich, o czarnorynkowej wartości ponad 3,6 miliona złotych. W toku śledztwa zabezpieczano samolot, którego szacunkowa wartość to ponad 900 tysięcy złotych.

Kupili awionetkę, żeby przemycać narkotyki

Z dotychczasowych ustaleń postępowania wynika, że podejrzani kupili nową awionetkę o wartości blisko 200 tysięcy Euro, którą sprowadzili w częściach z Ukrainy. Jeden z nich miał wieloletnie doświadczenie jako pilot i posiadał wiedzę dotyczącą umiejętnego poruszania się po mało uczęszczanych lądowiskach w Polsce i innych krajach Europy. Podejrzani startowali z lotniska dla małych samolotów w Polsce, a następnie lecieli przez Niemcy i Francję do Hiszpanii. W zależności od warunków pogodowych lądowali także na małych lotniskach znajdujących się na terenie tych krajów, nocowali, w razie potrzeby dokonywali niezbędnych napraw maszyny we własnym zakresie. Po dotarciu na miejsce oraz załadowaniu towaru, w ten sam sposób wracali do Polski. Jednorazowo byli w stanie przetransportować kilkadziesiąt kilogramów ładunku.

Zlikwidowane 3 laboratoria narkotyków

W toku kolejnego postępowania nadzorowanego przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali 3 laboratoria narkotyków. W wyniku działań przejęto 570 kg mefedronu oraz 306 litrów płynnego mefedronu. W toku czynności zatrzymano 15 osób, w tym 3 „chemików”, które usłyszały prokuratorskie zarzuty. Na początkowym etapie postępowanie nadzorowała prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze.

15 osób usłyszało zarzuty

Podczas przeprowadzonych realizacji zatrzymano łącznie 15 osób, w tym m.in. 3 tzw. chemików oraz 3 osoby podejrzane o zorganizowanie tego przestępczego procederu. W ostatnim czasie zatrzymano 5 osób w wieku od 27 do 38 lat.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, wytwarzania i posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec 9 podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Z zabezpieczonych substancji chemicznych stanowiących prekursory narkotyków można by było uzyskać co najmniej 134 kg mefedronu.
Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych o wartości prawie 350 tysięcy złotych.

Rok pracy śledczych

Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie woj. lubuskiego. Członkowie grupy zajmowali się produkcją i wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości narkotyków w postaci mefedronu oraz amfetaminy. Ze wstępnych szacunków wynika, że z procederu mogli uzyskać kilkadziesiąt milionów złotych.

Grupa przestępcza była rozpracowywana od ponad roku. W tym czasie zlikwidowano 3 laboratoria produkujące narkotyki syntetyczne, przejmując blisko 570 kg mefedronu oraz 306 litrów płynnego mefedronu, 3,5 kg marihuany oraz blisko 4 tysiące litrów substancji płynnych i stałych. Szacunkowa czarnorynkowa wartość zabezpieczonych substancji wynosi ponad 43 miliony złotych.

Wyprodukowali mefedron

Pierwsze czynności miały miejsce w maju 2020 roku w Zielonej Górze gdzie w hali produkcyjnej policjanci odkryli laboratorium, w którym trwał proces wytwarzania narkotyków syntetycznych. Zabezpieczono 375 kg mefedronu, 1100 litrów substancji służących do produkcji oraz urządzenia wchodzące w skład profesjonalnej linii służącej do produkcji tej substancji.
Następnie w styczniu 2021 roku w Górzynie woj. lubuskie, powiat żarski na terenie prywatnej posesji zlikwidowano kolejne laboratorium, przejmując kilkaset kilogramów substancji chemicznych. Po przeprowadzeniu dokładnych analiz w CLKP okazało się, że jest to 337 kg mefedronu oraz znaczna ilość półproduktów służących do produkcji tego narkotyku.

Trzecie laboratorium

Natomiast w czerwcu 2021 roku na terenie Gubina w woj. lubuskim zabezpieczono kolejną linię produkcyjną narkotyków oraz ok. 3 tysiące litrów substancji płynnych i ponad 200 kilogramów substancji stałych. Dotychczas w wyniku przeprowadzonych szczegółowych badań przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie potwierdzono wśród zabezpieczonych substancji 167 kg mefedronu. W trakcie likwidacji laboratorium zabezpieczono sprzęt oraz urządzenia potrzebne do produkcji narkotyków. Rozmiar produkcji wskazuje, że mogły być tam wytwarzane narkotyki na dużą skalę, a laboratorium funkcjonowało od kilku miesięcy. O rozmiarze produkcji świadczą również prowadzone przez prawie dobę oględziny miejsca. Stężenie szkodliwych dla zdrowia oparów substancji, w pomieszczeniach było tak duże, że do ich wentylacji zaangażowano jednostki Straży Pożarnej z Gorzowa Wielkopolskiego oraz w Gubina. W trakcie czynności zabezpieczono również pistolet maszynowy, broń palną krótką oraz kilka tysięcy sztuk amunicji.

Międzynarodowe działania wobec gangów narkotykowych

W ostatnim czasie prokuratury na terenie całego kraju wraz z Centralnym Biurem Śledczym Policji uczestniczyły w międzykontynentalnej operacji policyjnej koordynowanej przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) we współpracy z Europolem. W wyniku podjętych działań przejęto ponad 2 tony narkotyków wartych ok. 84 mln zł, 24 tony tytoniu, zlikwidowano 6 laboratoriów i 5 magazynów narkotykowych, a także krajalnie tytoniu. Doszło do rozbicia 9 zorganizowanych grup przestępczych, zatrzymano 30 osób (22 Polaków, 5 Ukraińców, 2 Estończyków i Białorusina), z których 28 zostało tymczasowo aresztowanych. W trakcie międzynarodowej operacji przejęto ponad 1,1 tony marihuany, ponad 930 kg amfetaminy (w tym 800 kg z laboratorium w Genk/Belgia), blisko 12 kg kokainy, 10 kg mefedronu, 5,4 kg MDMA, prawie 4 kg metamfetaminy, blisko 5,2 tys. tabletek ecstasy oraz 3-CMC i haszysz.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-07-27
Data udostępnienia informacji: 2021-07-27
Liczba odsłon: 5 752

Jesteś na archiwalnej stronie pk.gov.pl.
Nowa strona znajduje się pod adresem www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa.
Czas do zmiany strony: 1:00 min.
Anuluj