piątek, 21 maja 2021

Nowy numer miesięcznika „Prokuratura i Prawo”

Nowy numer miesięcznika „Prokuratura i Prawo”

Szanowni Państwo!

Z przyjemnością informujemy, że od dzisiaj dostępny jest numer 4/2021 miesięcznika „Prokuratura i Prawo”.  Na łamach najnowszego numeru ukazała się po raz pierwszy w historii czasopisma rubryka zatytułowana „Z historii prokuratury”. Jej celem, jak podkreślił w słowie wstępnym I Zastępca Prokuratora Generalnego  Prokurator Krajowy, Bogdan Święczkowski jest „przybliżenie wiedzy o funkcjonowaniu prokuratury w okresie od 1918 r. do 1945 r. oraz przywrócenie pamięci o prokuratorach, którzy w tym czasie wypełniali swoje obowiązki służbowe.”
W bieżącym numerze zamieszczono życiorys gen. bryg. dra Adama Karola Kiełbińskiego prokuratora przy Najwyższym Sądzie Wojskowym. Po wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę został On aresztowany, a następnie stracony przez NKWD w Katyniu. Jego ciało spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. W uznaniu zasług prokurator Adam Karol Kiełbiński postanowieniem ś.p. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 r. został awansowany pośmiertnie do stopnia generała brygady. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 r. w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

Nazwisko prokuratora Adama Karola Kiełbińskiego znajduje się na uroczyście odsłoniętej w siedzibie Prokuratury Krajowej w dniu 17 września 2020 r. tablicy, upamiętniającej prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej, którzy oddali życie za Ojczyznę w latach 1939 -1945.

Publikowane w rubryce życiorysy prokuratorów zostały opracowane przez Biuro Prokuratora Krajowego.

Zachęcamy do lektury!

Biuro Prokuratora Krajowego 

Słowo wstępne od I Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego

Gen. bryg. dr Adam Karol Kiełbiński prokurator przy Najwyższym Sądzie Wojskowym

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-05-21
Data udostępnienia informacji: 2021-05-21
Liczba odsłon: 1 081