wtorek, 19 stycznia 2021

Pandemia zagrożeniem dla ciągłości pracy prokuratury

Pandemia zagrożeniem dla ciągłości pracy prokuratury

Pandemia COVID-19 dotknęła grupę zawodową prokuratorów, którzy są na co dzień w ponadprzeciętny sposób narażeni na zakażenie. Biorą udział w oględzinach na miejscach wypadków i przestępstw oraz w sekcjach w zakładach medycyny sądowej, mają częsty i bezpośredni kontakt z personelem medycznym i przedstawicielami służb mundurowych, którzy zostali w pierwszej kolejności zakwalifikowani do szczepień.

Pandemia doprowadziła do trudnej sytuacji w wielu, zwłaszcza mniejszych, jednostkach prokuratury, gdzie z powodu zakażeń COVID-19 czynności procesowe  wykonuje obecnie tylko kilku prokuratorów. W rezultacie obciążenie postępowaniami prokuratur, w których liczba zakażeń jest największa, nawet kilkukrotnie przekroczyło średnią krajową.

Aby zapewnić ciągłość pracy prokuratury, której działanie jest niezbędne dla sprawnego działania państwa, kierownictwo Prokuratury Krajowej zwróciło się do Ministra Zdrowia z prośbą, aby wziął pod uwagę możliwość objęcia prokuratorów i pracowników prokuratur Narodowym Programem Szczepień razem z innymi osobami należącymi do grupy wysokiego ryzyka zakażeniem.

Decyzją Rady Ministrów prokuratorzy mają zostać objęci szczepieniami w grupie pierwszej, po zaszczepieniu tzw. grupy zero, a więc przede wszystkim personelu i pracowników służby zdrowia. W tej samej, co prokuratorzy grupie zostaną zaszczepieni także przedstawicieli innych ważnych z punktu widzenia państwa służb, m.in. policji i wojska.

Do tej grupy,  niestety  nie zostali  zakwalifikowani pracownicy prokuratury, dlatego kierownicy jednostek organizacyjnych prokuratur będą nadal organizować ich pracę tak, by maksymalnie zminimalizować ich kontakt z innymi osobami i ryzyko zakażenia, m.in. poprzez pracę zdalną lub zmianową.

Podkreślić należy, że prokuratura jako jedyna instytucja publiczna wprowadziła zmianowy system pracy, aby chronić Obywateli w tym także prokuratorów i pracowników prokuratury. Na żadnym etapie epidemii prokuratura – w odróżnieniu od sądów, które w początkowej jej fazie, rozpoznawały wyłącznie sprawy pilne – nie ograniczyła swojej działalności.

Przypisanie prokuratorów do grupy osób o znacznym ryzyku zakażeniem wirusem COVID-19 i zaszczepienie ich w jak najszybszym czasie, pozwoli na utrzymanie dotychczasowej sprawności działania prokuratury oraz na uniknięcie społecznych skutków ewentualnego sparaliżowania jej funkcjonowania.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-01-19
Data udostępnienia informacji: 2021-01-19
Liczba odsłon: 1 394