wtorek, 16 marca 2021

Podejrzany o udział w przemycie ponad 3 ton kokainy został zatrzymany na terenie Niemiec

Podejrzany o udział w przemycie ponad 3 ton kokainy został zatrzymany na terenie Niemiec

Na terenie Niemiec zatrzymano Tomasza R. poszukiwanego przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku podejrzanego u udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która przemyciła ponad 3 tony kokainy z Ekwadoru do Polski. Podejrzany był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania na terenie Unii Europejskiej oraz listem gończym wystawionym za nim na terenie Polski.

Zatrzymany na terenie Niemiec

Zgromadzony w toku postępowania materiał dowodowy pozwolił na ustalenie tożsamości kolejnego członka zorganizowanej grupy przestępczej Tomasza R. wobec którego wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz współudziału przy tzw. przemycie znacznej ilości kokainy z terytorium Ekwadoru do Polski.   Z uwagi na fakt, że Tomasz R. ukrywał się na terenie Niemiec uzyskano Europejski Nakaz Aresztowania jego osoby.

Miejsce pobytu poszukiwanego zostało ustalone przez „łowców cieni” z CBŚP. We współpracy z oficerem łącznikowym Federalnego Urzędu Kryminalnego przy Ambasadzie Niemiec w Warszawie, policjantami Biura Kryminalnego i Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji oraz oficerem łącznikowym CBŚP przy Europolu. Na bazie wspólnych ustaleń i wymiany informacji niemieckie służby zatrzymały w Dortmundzie poszukiwanego Tomasza R. Był on ścigany na podstawie europejskiego nakazu aresztowania oraz listu gończego, wystawionych w śledztwie prowadzonym przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Aktualnie trwa procedura sprowadzenia podejrzanego do Polski.

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zabezpieczył 800 tysięcy złotych, które jak ustalono Tomasz R. w okresie 5 lat przed popełnieniem czynu nabył na dane osoby powinowatej.

Przemyt narkotyków z Ekwadoru

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, Straż Graniczna w Gdyni i Centralne Biuro Śledcze Policji prowadzą postępowanie dotyczące przemytu ponad 3 ton substancji z zawartością kokainy ukrytej w 15 beczkach z zawartością zamrożonej pulpy ananasowej. Przemyt był dokonywany przez członków zorganizowanej grupy przestępczej z Ekwadoru do Hamburga, a następnie do Gdyni. Beczki z zawartością narkotyków ukryte były w transporcie pośród innych 129 beczek zawierających zamrożoną pulpę ananasową sprowadzoną z Ekwadoru drogą morską do portu w Hamburgu, a następnie dostarczoną transportem drogowym do Gdyni, na zlecenie wcześniej uśpionej spółki. Podjęte czynności doprowadziły do ustalenia, że w beczkach, poza pulpą ananasową, znajdują się również narkotyki.

W ubiegłym roku na polecenie prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zatrzymano trzech mężczyzn: Marka B., Włodzimierza S. oraz Edwarda P., mieszkańców województwa pomorskiego, którym przedstawiono zarzuty współudziału oraz pomocnictwa do tzw. przemytu znacznej ilości kokainy z terytorium Ekwadoru do Polski. Podejrzani usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na wniosek prokuratora wobec wszystkich trzech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

O sprawie pisaliśmy: https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/prokuratura-krajowa-mosg-i-cbsp-przejely-ponad-3-tony-substancji-z-zawartoscia-kokainy-o-wartosci-ponad-300-milionow-zlotych/

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Pokaż rejestr zmian
Autor informacji: Weronika Krasnopolska
Informację udostępnił: Weronika Krasnopolska
Data wytworzenia informacji: 2021-03-16
Data udostępnienia informacji: 2021-03-15
Liczba odsłon: 1 324